eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Microscopic view of covid-19 omicron variant or B.1.1.529 and letter of omicron in Greek alphabet on red background. 3D rendering.
Nyitókép: Getty Images

Fontos hír az omikronnal korábban fertőzötteknek

A most rohamos ütemben terjedő BA.4 és BA.5 variánsok ellen jelenthet némi védelmet egy korábbi fertőzés - főként, ha az is omikron törzzsel történt.

A két omikron alvariáns törzs minden eddiginél könnyebben kerüli el az immunvédelmet, de a legfrissebb kutatások azt állapították, valamiféle védő hatása azért ezekkel szemben is van a korábbi megbetegedéseknek: az alfa és a béta után létrejött védelem is jelent valamit, de ha másik omikron-változattal történt a megfertőződés, az magasabb szintű védelmet jelent.

A katari adatok alapján végzett kutatás egyik társszerzője, Laith Abu-Raddad azt emelte ki az adatok kapcsán, hogy a különböző úton megszerzett immunitások kombinálódnak egymással, az, hogy ezek pontosan hogyan működnek, nagyon fontos információt jelenthet a járvány jövőjének szempontjából, írja a Nature cikke.

Nagyban eltér a védettség

A kutatók azt találták, hogy az omikront megelőző variánsok is 28, 3 százalékos védelmet tudnak nyújtani újrafertőződés ellen, a tünetes megbetegedések kialakulását pedig 15,1 százalékos hatékonysággal tudják megakadályozni.

Ha viszont omikron variánssal fertőződött meg valaki korábban, 79,7 százalékos lesz a védelem hatékonysága BA.4 és BA.5 fertőzés ellen, valamint 76,1 százalékos tünetes fertőzés ellen.

Kei Sato, a Tokiói Egyetem virológusa az eredményekhez hozzátette, hogy az első és második fertőzés óta eltelt idő torzíthatja az eredményeket: a régebbi variánsok jó ideje velünk vannak, míg az omikron csak 2021 végén jelent meg.

Az sem mindegy, mikor történt a megbetegedés

Alex Sigal, a dél-afrikai Durbanban található Africa Health Research Institute virológusa egyetért.

"Az omikronos újrafertőződések esetében sokkal rövidebb idő telt el a két megbetegedés közt, így az összehasonlítás nem igazán fair" – mondja. Hozzáteszi, hogy a résztvevők oltási státusza nem derül ki az eredményekből, ahogyan az sem, hogy az elsődleges fertőzések az oltás előtt vagy után történtek-e, ami fontos szempont lehet.

Abu-Raddad szerint a kutatás célja az volt, hogy kiderítse: most

kik vannak leginkább kitéve megbetegedés veszélyének,

nem a természetes úton, illetve oltás által szerzett immunitás összehasonlítása volt a céljuk. Elmondása szerint a tanulmány figyelembe vette az oltások hatását is, a kutatók figyelembe vették az oltási státust is.

"Az omikron fertőzésekből származó immunitás valójában bizonyos mértékig védelmet nyújt más omikron alvariánsokkal szemben" – mondja Sigal. Sato viszont arra figyelmeztet, hogy a koronavírus mindenhol ott van és bármikor új törzset hozhat létre.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×