Infostart.hu
eur:
386.64
usd:
331.93
bux:
119656.67
2026. január 14. szerda Bódog
Nyitókép: Pexels

Az eddig hittnél jóval több gyermek volt koronavírusos – itt a bizonyíték

Az amerikai adatok tanúsága szerint az omikron idején kétszer annyi gyerek kapta el a koronavírust, mint azelőtt.

A legkisebb, egy és négy év közti gyerekek nagyjából kétharmada esett át a koronavíruson az Egyesült Államokban - ebben a korcsoportban nagyobb mértékben nőtt a megfertőzöttek száma az omikron okozta hullám ideje alatt, mint bármikor korábban.

A kutatók 86 ezer 18 év alatt gyermek vérének antitestszintjét vizsgálták a Nature cikke szerint, az 1-4 év köztiek száma 16 ezer fő volt. 33 százalékról 68 százalékra emelkedett köztük azok aránya 2021 decemberéről 2022 februárjára, akik átestek a fertőzésen.

A legtöbb gyermek elkapta

Ez az adat egybeesik a dokumentált megfertőződések számában rögzített ugrással, ezzel alátámasztva azt, hogy az omikron fertőzőbb, mint a megelőző variánsok.

A kutatás összességében azt találta, hogy a legtöbb 18 év alatti elkapta már a vírust:

77 százalék rendelkezett antitestekkel.

Ez meghaladja azt az arányt, ami a felnőtt társadalmat jellemzi.

Az eredmények nagyon fontosak lehetnek, főként azokban az alacsony vagy közepes jövedelmű országokban, ahol még alacsony a felnőtt populáció átoltottsága, a gyerekek pedig egy ideig valószínűleg nem kapnak még vakcinát.

A jéghegy csúcsát mutatják csak a hivatalos számok

A megfertőződések hivatalos adatai szerint ugyanakkor csak 17 százalék volt dokumentáltan koronavírusos a 18 év alattiak közül az Egyesült Államokban – ez azt mutatja, hogy a hivatalos adatok rögzítette fertőzések csak a jéghegy csúcsát jelentik Kristie Clarke epidemiológus, a kutatás vezetője szerint.

Ő és kollégái azokat az antitesteket keresték a gyerekek vérében - melyet az adott időszakban orvosi vizsgálatok során vettek le tőlük -, amelyek csak fertőzés során jönnek létre, oltás után nem.

Több okból nőhetett a megfertőzöttek száma

A kutatás eredményét támasztja alá az az ugrás is, amelyet a kórházban kezelt koronavírusos gyermekek számának ugrása mutatott:

az omikron miatt ötször annyian kerültek kórházba, mint korábban.

Clarke szerint sok minden magyarázhatja, hogy miért sújtotta ennyire az omikron a legkisebbeket, többek közt az, hogy nincs még számukra engedélyezett oltás, valamint nem viselnek maszkot és nem tartanak távolságot.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Klímakutató: nincs vége az extrém hidegnek, az enyhülés után visszatér a havazás

Klímakutató: nincs vége az extrém hidegnek, az enyhülés után visszatér a havazás

Az Európát és Magyarországot jelenleg érintő havas, hideg időjárást nem rendkívüli esemény okozza, hanem több, egymással összefüggő légköri folyamat együttállása – hangsúlyozta az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója az InfoRádióban. Kovács Erik szerint az átmeneti, enyhébb, ködös napok után erőteljes, szibériai hideg levegő érkezik ismét, éjszakai és nappali fagyokkal.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×