eur:
394.29
usd:
370.44
bux:
65674.41
2024. április 19. péntek Emma
Nyitókép: pixabay

Így teszi tönkre a tüdőt a koronavírus

A koronavírusban elhunytak tüdejének vizsgálata megmutatta, hogy az egészséges szövetek helyét teljes mértékben átvette a hegszövet.

Úgy tűnik, a koronavírussal fertőzött sejtek az emberi testben nagyon hosszan képesek túlélni: egy friss kutatás szerint ez a súlyos betegség okozója. Mauro Giocca, a londoni Kings' College professzora vezette a kutatást, amelyben 41, koronavírusban meghalt beteg tüdejéből, veséjéből, szívéből és májából vett szövetmintákat vizsgáltak meg.

Az elhunytakat mind a Trieszti Egyetemi Kórházban kezelték, a tüdejükben történt változások 90 százalék esetében csak a koronavírusra, nem pedig egyszerű tüdőgyulladásra voltak jellemzőek. Az egyik ilyen sajátosság a vérrögök megjelenése a tüdő vénáiban és artériáiban, a másik pedig a sejtek megnagyobbodása és több sejtmagúvá válása a szincítium néven ismert sejtegybeolvadás hatására.

A vizsgálatok során a kutatók a SARS-CoV-2 vírus olyan egyedi sajátosságait ismerték meg, amelyek megmagyarázzák, hogyan képes ennyi bajt okozni.

"Eredményeink arról tanúskodnak, hogy a Covid-19 nem csupán a vírus megfertőzte sejtek elhalása által okozott betegség, inkább az abnormális sejtek a tüdőben való hosszú télélésének következménye"

– mondta el Giacca a CNBC-nek a kutatás kapcsán.

A szakember azt is hozzátette: sem vírusfertőzés, sem elhúzódó gyulladás jeleit nem fedezték fel a tüdőszöveten kívüli mintákban, a tüdőben azonban óriási pusztítást vitt végbe a vírus.

Az egészséges szövetek helyét majdnem teljes mértékben hegszövet vette át.

A kutató úgy véli, ez a jelenség lehet felelős a hosszú Covid tüneteiért is: még ha fel is gyógyul egy páciens, a végbement, visszafordíthatatlan károsodásnak következményei vannak. A Lancet eBioMedicine-ben megjelent tanulmány szerzője azt is elmondta: a vírust nagyon sokféle szövetben találták meg a vizsgálat során. A fertőzött sejtek azon túl, hogy a tüdőszövetet drasztikusan megváltoztatják, a többek között fáradtsággal, ködös gondolkodással és légszomjjal járó hosszú Covid kialakulásában is szerepet játszhatnak.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Lefordultak az amerikai indexek

Lefordultak az amerikai indexek

Gazdasági információk tekintetében ma az amerikai lakáspiacról közölnek újabb adatot, ez a monetáris politikai kilátások szempontjából lehet érdekes. A héten eddig kedvezőtlenül alakulnak a részvénypiaci folyamatok, elsősorban az Izrael és Irán közötti konfliktus fokozódása nyomta rá a bélyegét a hangulatra, emellett továbbra is ott vannak a ragadós amerikai inflációval kapcsolatos aggályok, amelyek azt a narratívát erősítik, hogy akár hosszabb ideig maradhat a magas kamatszint. A magyar tőzsde ma esett, az európaiak viszont pluszban zártak. A tengerentúlon egyelőre esés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×