eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Kotróhajó a Balaton nyugati medencéjében, a balatongyöröki part közelében 2020. július 23-án. A kotrásra a víz megnövekedett klorofill-A tartalma és a megjelent algamennyiség miatt van szükség. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság akkreditált laboratóriuma a múlt héten a határértéket jelentősen meghaladó klorofill-A szinteket mért a tó nyugati medencéjében, ennek alapján az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) harmadfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el és a mederkotrás előkészítésére utasította az érintett vízügyi igazgatóságokat.
Nyitókép: MTI/Varga György

Szakértő: a Balatont kotorni kell, méghozzá folyton

Rossz híre van algafronton Vörös Lajosnak, a Balatoni Limnológiai Intézet kutató professor emeritusának.

A balatoni algásodás leghatásosabb ellenszere a rendszeres mederkotrás - mondta az InfoRádióban Vörös Lajos, a Balatoni Limnológiai Intézet kutató professzor emeritusa.

"A tó üledékének a felső 10-20-30 centiméterében foszforkészlet van, amelyhez az algák hozzá tudnak férni. Ha ezt

a foszforban gazdag, felszíni üledékréteget eltávolítjuk,

akkor ezzel az algásodás mértékét csökkenteni tudjuk" - foglalta össze a legfontosabbat Vörös Lajos.

Magának a kotrásnak ugyanakkor "megfelelően nagy területre", négyzetkilométerekre kell kiterjednie, ennek lehet szerinte jelentős vízminőség-védelmi hatása.

Más kérdés, hogy mennyi iszapot lehet kikotorni, hiszen az anyagot el kell helyezni, a tárolóterületek pedig eléggé korlátozott nagyságúak - tette hozzá.

Korábban az Országos Vízügyi Főigazgatóság részéről is arra céloztak az InfoRádióban, hogy "végtelen" időhosszúságú kotrás kezdődhet a Balatonban, és ennek technikai lebonyolításáról is beszélt Siklós Gabriella szóvivő.

Az algásodás egyébként az emberi egészségre is ártalmas lehet, erről ITT olvashat részletesebben.

A szakemberek továbbra is találgatják, hogy elsősorban mely ok a fő felelős az algásodásért, de a foszfor szerepében egyetértenek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×