eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Kotróhajó a Balaton nyugati medencéjében, a balatongyöröki part közelében 2020. július 23-án. A kotrásra a víz megnövekedett klorofill-A tartalma és a megjelent algamennyiség miatt van szükség. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság akkreditált laboratóriuma a múlt héten a határértéket jelentősen meghaladó klorofill-A szinteket mért a tó nyugati medencéjében, ennek alapján az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) harmadfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el és a mederkotrás előkészítésére utasította az érintett vízügyi igazgatóságokat.
Nyitókép: MTI/Varga György

Szakértő: a Balatont kotorni kell, méghozzá folyton

Rossz híre van algafronton Vörös Lajosnak, a Balatoni Limnológiai Intézet kutató professor emeritusának.

A balatoni algásodás leghatásosabb ellenszere a rendszeres mederkotrás - mondta az InfoRádióban Vörös Lajos, a Balatoni Limnológiai Intézet kutató professzor emeritusa.

"A tó üledékének a felső 10-20-30 centiméterében foszforkészlet van, amelyhez az algák hozzá tudnak férni. Ha ezt

a foszforban gazdag, felszíni üledékréteget eltávolítjuk,

akkor ezzel az algásodás mértékét csökkenteni tudjuk" - foglalta össze a legfontosabbat Vörös Lajos.

Magának a kotrásnak ugyanakkor "megfelelően nagy területre", négyzetkilométerekre kell kiterjednie, ennek lehet szerinte jelentős vízminőség-védelmi hatása.

Más kérdés, hogy mennyi iszapot lehet kikotorni, hiszen az anyagot el kell helyezni, a tárolóterületek pedig eléggé korlátozott nagyságúak - tette hozzá.

Korábban az Országos Vízügyi Főigazgatóság részéről is arra céloztak az InfoRádióban, hogy "végtelen" időhosszúságú kotrás kezdődhet a Balatonban, és ennek technikai lebonyolításáról is beszélt Siklós Gabriella szóvivő.

Az algásodás egyébként az emberi egészségre is ártalmas lehet, erről ITT olvashat részletesebben.

A szakemberek továbbra is találgatják, hogy elsősorban mely ok a fő felelős az algásodásért, de a foszfor szerepében egyetértenek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×