Infostart.hu
eur:
387.69
usd:
334.11
bux:
0
2026. március 5. csütörtök Adorján, Adrián
Nyitókép: Bixabay.com

Madarakban költöznek új vízekbe a halak

Debreceni kutatók kiderítették, hogy a vízimadarak által elfogyasztott halikrák egy része képes túlélni a tápcsatornán vezető utat, és egy eredetétől távoli vízben kikelni, ezért jelenhetnek meg új halfajok elszigetelt tavakban és belvizekben.

Az Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézetének Vizes Élőhelyek Funkcionális Ökológiai Kutatócsoportja tisztázta, hogy miként jelenhetnek meg halak emberi beavatkozás nélkül például egy más vizektől elszigetelt frissen kiásott kerti tóban. Tudományosan is alátámasztották a kutatók, hogy a halak vándorlásáért a vízimadarak a felelősek – írja a hirado.hu.

A feltételezések szerint az ikra nemcsak a madár lábára, tollazatára tapadva jut el egyik tóból a másikba, hanem úgy is, hogy a madár megeszi a halpetét, amely a tápcsatornán keresztülhaladva, majd hosszú órákkal később kiürülve sértetlenül landol egy másik vízen.

A madarak az ikra elfogyasztása és ürítése között nagy távok megtételére képesek, így könnyen előfordulhat, hogy egy tó, aminek a közelében sem találni más víztestet, egyik hétről a másikra benépesül. A kísérlet során arra a kérdésre, hogy életképes állapotban maradhat-e az ikra miután áthaladt egy madár emésztőrendszerén, a válasz: igen.

Címlapról ajánljuk

Szakértő: az iráni háború miatt Törökország, Európa „kapuőre” hatalmas migrációs hullámra számít

A Migrációkutató Intézet vezető elemzője az InfoRádióban arról beszélt, hogy a török államvezetés egy, a szíriai polgárháború okozta migrációs hullámnál is nagyobbtól tart az iráni háború miatt. Ennek kezelésében egyedül az Európai Unió lehetne partner, de az előző megállapodás is törékenynek bizonyult.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×