Az egyik legnehezebben kezelhető, az életet a leginkább megkeserítő, az életminőséget kedvezőtlenül befolyásoló szívelégtelenség kezelésében mérföldkövet jelent egy új rizikóbecslő, döntéstámogató eszköz - mondta el az InfoRádióban Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.
"Az úgynevezett szív-újraszinkronizáló eszközök kezelésével kapcsolatban ad nélkülözhetetlen információt egy-egy beteg esetében. Segít annak eldöntésében, hogy az adott beteg jelentős hasznot remélhet-e egy eszköz beültetésétől, jelentősen hosszabbodhat-e az élete, javul-e az életminősége" - írta körül az innovációt a rektor.
Mint rámutatott, ott jelenthet óriási segítséget a mesterséges intelligencia alkalmazása a döntéshozatalban, ahol jelentős számú beteg jelenik meg.
"A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán 2000 óta Közép-Európában a legtöbb szívbeteget kezelik, az eszköz segítségével az egyébként gyenge szívet újra lehet szinkronizálni, összehangolni a négy szívüreg munkáját, és
mostantól minden egyes beteg kezelését segítheti az új eljárás."
Az eszköz tehát "dönt" arról, hogy egy adott betegség esetében alkalmazható-e a kezelés. Amennyiben magas rizikójú betegről van szó, akkor felhívja a figyelmet a még szorosabb utánkövetésre, valamint a legújabb gyógyszerek alkalmazásának szükségességére. Ennek köszönhetően az igen magas halálozási arányt mutató szívelégtelenség kezelésében Merkely Béla szerint ténylegesen mérföldkőhöz érkeztünk.
A program publikációja Európa vezető kardiológiai szaklapjában jelent meg, a világon a legjobban jegyzett ilyen újság.
A program innentől kezdve a világ minden orvosának szabadon rendelkezésére áll,
a nevét pedig a 250 éves egyetem névadójáról kapta: Semmelweis CRT score.