eur:
413.72
usd:
401.39
bux:
81672.97
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: Pixabay

"Houston, itt a Nyugalom Bázis. A Sas leszállt" – így emlékszik a magyar űrkutató

Szombaton lesz 50 éve, hogy először ember lépett egy idegen égitestre. Almár Iván csillagász, űrkutató, akadémikus volt az egyik közvetítője a Holdra szállásnak a Magyar Televízióban. Szombaton a Vasarely Múzeum Holdmúzeum című tárlatához kapcsolódva beszélgetést szerveznek a csillagásszal, aki élményeiről az InfoRádiónak is beszámolt.

Dr. Echter Tibor orvosezredes, akivel a Központi Asztronautikai Szakosztály vezetésben dolgozott együtt akkoriban, szólt a csillagásznak, hogy a televízió közvetíteni fogja a Holdra szállást, és hogy vállalná-e vele szakértőként, hogy ebben részt vesz – idézte föl Almár Iván. Szerencsére a tévé az Egyesült Államok budapesti követségéről megszerezte azt a menetrendet, hogy mikor, mi fog történni, ebből egy-egy példányt egy nappal a közvetítés előtt vehették kézbe - tette hozzá az űrkutató.

1969. július 20-án

élőben közvetítették, amikor a holdkomp, vagyis a Sas leszállt, majd egy hosszabb szünet következett,

amennyiben nem lehetett tudni, hogy mikor engedik az űrhajósokat kiszállni a járműből. Várható volt, hogy ez késő éjszakára húzódik. Miután a landolás magyar idő szerint este 8-9 óra körül volt, a magyar televízió hosszas habozás után végül úgy döntött, hogy felveszik a Holdra lépést, és majd másnap reggel 7 órakor, egy rendkívüli adás keretében kommentálhatják a kilépést, ami valójában éjjel 3 órakor történt, mesélte Almár Iván.

Az akadémikus a Holdra szállásról készül felvételekkel kapcsolatban megjegyezte, első alkalommal nem volt tudható, hogy a rendkívül furcsa fényviszonyok mellett – nagyon erős napsütés, éles határok, a szórt fények hiánya –, hogyan kell a kamerákat beállítani a jó képekhez. Ezt későbbiekben jól megtanulták. A felvételeket egy, a holdkomp egyik lábára szerelt videokamerával készítették, amit a jármű lépcsőjére irányítottak. "Amikor valaki rálépett a lépcsőre, akkor az bekapcsolt, az vette föl automatikusan ezeket a perceket" – magyarázta az űrkutató.

Magyarországon akkoriban

általános lelkesedés volt tapasztalható a Holdra szállást tekintve,

amiben több minden is közrejátszott, fogalmazott a csillagász. Egyrészt az emberek akkoriban szkeptikusan fogadták a Szovjetunió űrsikereit, pedig voltak. Miután ezekről újságcikkek szóltak, emiatt nem lett részük az eseményekben, másfelől megvolt a szovjet propagandával kapcsolatos tapasztalatok. Amerikával szemben ez a probléma nem volt, és azáltal, hogy világszerte milliók követték a televízióközvetítéseket egyidejűleg, ennek végre részeseivé válhattak az emberek, emelte ki Almár Iván.

"Részesei lettek az emberek ennek a fantasztikus eseménynek, hogy először az emberiség történelmében egy ember, egy élőlény egy idegen égitestre eljut. Ezt azért akkor is felfogta mindenki, nem csak a csillagászok. Hogyha van történelmi esemény, akkor ez az" – húzta alá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: Grönland egy népszavazásnyira van a függetlenségtől, mégsem akarja

Demkó Attila: Grönland egy népszavazásnyira van a függetlenségtől, mégsem akarja

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Komoly ígéretet tett Putyin Ficónak, ami Magyarországot is érinti

Komoly ígéretet tett Putyin Ficónak, ami Magyarországot is érinti

"Putyin elnök úr garantálta, hogy teljesíteni fogják a vállalásaikat" az ukrajnai gáztranzit kiesése mellett is – mondta Robert Fico egy pénteki parlamenti meghallgatáson az évi 3 milliárd köbméteres orosz-szlovák hosszú távú gázszállítási szerződésből adódó orosz kötelezettségre utalva. A szlovák miniszterelnök azt is hozzátette, hogy ez a Török Áramlaton keresztül elvileg lehetséges lenne, de ott kapacitás korlátok vannak, így egyelőre a gáztárolók intenzívebb felhasználásából fedezik a gázigényeket, így teljes mértékben megerősítette a Portfolio ma reggeli helyzetelemzését. Közben az ukrán külügyminisztérium újra visszaszólt a szlovákoknak, akik az ukrán tranzit leállítására panaszkodtak, hogy a probléma Oroszországgal, és "bizonyos politikusokkal" van, akik nem hajlandók lemondani az orosz gázról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 10. 11:05
×
×
×
×