1969. július 20-a történelmi jelentőségű nap volt, ugyanis az ember először járta be egy idegen égitestnek a felszínét, fogalmazott Mizser Attila az InfoRádiónak, hozzátéve, az Apollo-program során 1972-ig 12-en jártak a Holdon, és több mint 20-an annak térségében.
"Ez azóta is egy felülmúlhatatlan és mindmáig nem meghaladott technikai és tudományos teljesítmény"
– emelte ki.
Bizonyára a Mars-expedíciók és a jubileum miatt is, fél évszázad után érdeklődés mutatkozik a Hold újbóli meghódítása iránt, szinte minden jelentősebb űrügynökség foglalkozik ezzel a kérdéssel, ahogyan az amerikai elnök is arról beszélt nemrégiben, hogy 5 évben belül ismét vissza kellene térni a szomszédos égitestre.
Az ilyesfajta vállalkozás természetesen rengeteg pénzbe került, emiatt szakadt félbe a 70-es évek elején az Apollo-program is, jegyezte meg a Csillagászati Egyesület főtitkára. "Azt mondták, egyrészt túlnyerték magukat a szovjetekkel szemben való űrversenyben, másrészt pedig valóban nagyon költséges program volt."
Mizser Attila szerint a jelenlegi erősebb helyzetben lévő világgazdaságban kitermelhetők lehetnének az expedíciók, kicsit kereskedelmi alapon is, de a különféle tervek egyelőre ígéret szintjén vannak. Nagyon pezseg ez a világ itt és most, de ezek egyelőre még mindig csak tervek, jegyezte meg a szakember.
"Nem úgy vagyunk, mint 1969-ben, amikor nyugtáztuk, hogy leszálltunk a Holdra, hurrá, ünnepelhetünk"
– fogalmazott.
Az 50 éves jubileum napján ráadásul Magyarországon részleges holdfogyatkozás várható.
A természet gondoskodott egy igazi jubileumi eseményről, hogy emlékezzünk az Apollo–11 útjára,
jegyezte meg Mizser Attila. A jelenség kedden 21 órakor fog kezdődni és egészen éjjel 1 óráig fog tartani. A Hold kicsivel több mint fele lesz takarásban.
"Egy egészen furcsa, csorbult teleholdat fogunk látni"
– emelte ki.
Budapesten egyetlen helyszínen, az óbudai Polaris Csillagvizsgálóban lehet megtekinteni távcső segítségével is a jelenséget, ahol előadást is tartanak az 1969-es Holdra szállásról. A szintén jubiláló, idén 40 éves csillagvizsgáló ezen felül az egész nyári szezonban várja az érdeklődőket a keddi, csütörtöki és szombati napokon 21 órától 23 óráig. Mizser Attila elárulta, az idei nyár főszereplői a Jupiter és a Szaturnusz óriásbolygók lesznek a bemutatóik során.