eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels

Az új napelem akkor is termeli az áramot, amikor elbújik a nap

Kanadai kutatók festék alapú, kólibaktériumokkal dolgozó, vékony rétegű napelemek kialakításán dolgoznak, amelyek rossz fényviszonyok között is képesek hatékonyan napenergiát termelni. A napelemfejlesztés új trendjeiről Vékhely Tamás villamosmérnök, a Magyar Megújuló Energia Szövetség alapítója beszélt.

A kanadai University of British Columbia kutatói azon dolgoznak, hogy egyszerűsítsék, olcsóbbá és hatékonyabbá tegyék a vékony rétegű napelemeket. Genetikailag módosított kólibaktériumokat használnak, amelyek nagy mennyiségben likopint termelnek, és ez az anyag a napenergia kitermelésben is jól működik.

A kólibaktériumokat ásvánnyal vonták be, amelyek félvezetőként szolgáltak, majd az egészet egy üvegfelületre helyezték. Ennek köszönhetően négyzetcentiméterenként 0,686 milliamper erősségű áramot állítottak elő, ami közel duplája a korábbi eredményeknek.

Vékhely Tamás villamosmérnök, a Magyar Megújuló Energia Szövetség alapítója szerint az ilyen napelemek lényege, hogy olcsó fényhordozóra füstszerűen alakítják ki a rétegeket. A legkisebb fény hatására pedig megindul az áram átalakítása, és utána folyamatosan zajlik.

"Az első magyar napelemgyárban, a Duna Solarban ilyen vékonyréteg-technológiát alkalmaztunk, a napfogyatkozást is végig tudtuk mérni, éjjel, holdfénynél is mérhetők áramok ezeken a cellákon" - magyarázta a villamosmérnök.

A vékonyréteg-technológia óriási kutatási bázissal rendelkezik, mert nagyon perspektivikus. Ennek egyik ágát jelentik a festék alapú napelemek, ahol az átalakítást egy erre érzékeny festék tudja megvalósítani. A kanadai kísérletben az a probléma, hogy a baktériumok nem tudnak sokáig életben maradni a napelem felületén, így nem lehet a napelemet tartósan használni.

Vékhely Tamás szerint

a szervetlen alapú megoldások felé kell elmozdulni, hiszen a baktériumalapra helyezett napelemen a baktériumokat életben kell tartani.

"Az amerikai energiaügyi minisztérium nagyon sok pénzt fektet az ilyen kutatásokba. Létrehoztak egy újfajta elven működő napelemet is. Valószínűleg ez jelenti majd az áttörést, de ez még a jövő zenéje. Az ipari termelésben öt-nyolc év múlva jelenhet meg, addig is ki kell építeni a napenergia-hálózatokat, új erőművi koncepciókat kell kidolgozni, hogyan tudjuk zökkenőmentesen és biztonságosan beintegrálni a mindennapi használatba a napelemeket" - vélekedett a villamosmérnök.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×