eur:
411.35
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Kitörölhetjük az agyunkból a dohányzást

Kitörölhetjük az agyunkból a dohányzást

Egy új, magyar kutatók közreműködésével végzett kutatás segítségével könnyebben leszokhatunk a dohányzásról, hatékonyabban tanulhatunk és számos pszichiátriai betegséget gyógyíthatunk – adta hírül a 24.hu.

Az úgynevezett automatizmusoknak anélkül vagyunk a rabjai, hogy azok megfogalmazódnának bennünk. Közéjük tartoznak az addikciók is: a jó érzés, hogy rágyújtunk egy cigarettára, ahogy a rituálé is mélyen belénk vésődhet. Ha pedig valami rosszul rögzül, csak hosszú munkával lehet megváltoztatni.

Kérdés, hogy vajon felül lehet-e írni a beidegződéseinket. Az ELTE, MTA és a Szegedi Egyetem kutatói világszinten hoztak újat, amikor természettudományos módszerekkel vizsgálták és bizonyították: 

felül lehet írni a szokásainkat, azaz agyunk áthuzalozható.

A kísérletben az alanyokat egy számítógép elé ültették, a képernyőn pedig egymás után, de különböző helyeken ábrák jelentek meg, adott ábra feltűnésekor egy bizonyos gombot kellett megnyomni. A tudósok pedig mérték a reakcióidőt, a hibák arányát és típusát.

Az önkéntesek nem tudták, hogy a sorrend mintázatot követ, ám egy idő után mérhető volt: szinte automatikusan adták meg egyre gyorsabban a mind helyesebb válaszokat.

Az agy rájött a rendszerszerűségre, a titkos szekvenciára. Másnap más volt a mintázat, az eredmény viszont ugyanaz, ezt nevezik intuitív tanulásnak, az agy áthuzalozásának - mondta a 24.hu-nak Németh Dezső, az ELTE Pszichológiai és Pedagógiai Karának docense, az MTA kutatója, az ELTE-MTA Emlékezet, Nyelv és Idegtudomány Kutatócsoportjának vezetője.

Kitörölhetjük az agyunkból a dohányzást

Ha pedig az önkéntesek külső segítséget kaptak, még gyorsabban ment az áthuzalozás, vagyis az átállás egy másik rendszerre.

Bebizonyosodott az is, hogy

az új szokás nem törli ki a régit, csak elhalványítja.

Az alapkutatás az első lépés az úton, amelynek a végén eredményesen és könnyen változtathatunk szokásainkon, sokkal egyszerűbb lesz például leszokni a cigarettáról, bármit megtanulni, javítani társas kapcsolatainkon, pszichiátriai betegeket gyógyítani.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×