agy
Ezért érdemes sok kakaót fogyasztani
A flavonoidok fokozzák az agy oxigénellátását, és így a bonyolult feladatok is jól mennek.
Minden harmadik gyógyult koronavírusosnál memóriazavart jegyeztek fel
A The New York Times idéz egy francia tanulmányt, amely 120 felgyógyult kórházi kezelt sorsát követte.
Már biztosan az agyunkra megy az okostelefon: Elon Musk újabb húzása
A telefon és az emberi agy közötti elektronikus kapcsolatot mutatta be Elon Musk.
Rendkívüli dolog derült ki a kutyák agyi működéséről – videó
A Nature lapcsalád egyik folyóiratában, a Scientific Reportsban jelent meg az ELTE Etológiai Tanészékének kutatása. A kutyák agyi működését vizsgálták, azt, hogy milyen hatékonyan elemzik, ismerik fel a beszédhangot, azonosítják be a beszélő személyeket.
Drámai következménye van a gyermekkori szeretethiánynak
Egy brit kutatás olyan fiatal felnőtteket vizsgált, akik első éveiket romániai árvaházakban töltötték a kilencvenes évek elején.
Szülői ágyakat kapnak a kórházak
A beteg gyerekükkel kórházban tartózkodó szülőknek szerzett be az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) 379 ágyat, amelyeket 32 intézményben osztanak szét - jelentette be az ÁEEK főigazgatója.
Magyar kutatók kerültek közelebb az agy működésének megismeréséhez
Az agy gyakori részgráfjait azonosították az ELTE matematikus kutatói; a lista azért különösen fontos, mert a funkcionális agyi áramkörök összetevőinek felismerésével érthető csak meg pontosabban az agy működése.
Nyelvtanulás: alig használjuk az agyunkat!
Mintegy 1,5 megabájt (megabyte) helyet foglalnak el az agyban a nyelv tárolásához és használatához szükséges információk amerikai kutatók szerint.
Ennek a hírnek nem minden férfi fog örülni
Amerikai kutatók a férfiak és a nők agyát hasonlították össze.
Hány éves az agya valójában? Magyar módszerrel lehet meghatározni
A Nemzeti Agykutatási Program által támogatott kutatás eredményei megkönnyíthetik az időskori demencia előrejelzését. Az MTA TTK Agyi Képalkotó Központ kutatóinak cikkét az egészségügyi informatika területének legrangosabb folyóirata, a GigaScience közölte.
Kinyitották a koponyáját, gitározni kezdett
Egy agydaganatban szenvedő dél-afrikai zenész lejátszott néhány dallamot gitárján, amikor nyitott volt a koponyája agyműtétjéhez, amellyel az orvosok sikeresen eltávolították a tumor nagy részét.
Nagy magyar felfedezés a stresszről és az álmatlanságról
Egy most felfedezett idegsejthálózat felelős azért, hogy beállítsa agyunk éberségi állapotát. Az MTA kutatóinak, Acsády Lászlónak, Mátyás Ferencnek és munkatársaiknak az eredménye utat nyithat az alvászavarok kezelése és radikálisan új típusú altatók fejlesztése felé. A felfedezést leíró cikk az idegtudomány legrangosabb lapjában, a Nature Neuroscience-ben jelent meg.
Megfejtették a Pató Pálok titkát
Két agyi terület felelős a halogatásért - állapította meg egy német kutatócsoport, amely azt vizsgálta, mi állhat amögött, hogy egyes emberek inkább halasztanak későbbre tennivalókat ahelyett, hogy azonnal elvégeznék azokat.
Nagy felfedezés az agyról
Az agy különleges növekedése miatt nehéz a madarak és emlősök, köztük az emberek feje.
Megdöbbentő dolgot találtak az emberi agyban
Herpeszvírusok állhatnak az Alzheimer-kór hátterében egy új amerikai kutatás szerint.
Freund Tamás: az ateizmus is hitkérdés, csak jóval valószínűtlenebb
Freund Tamás professzor, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke előadást tartott a Pintér Galériában a Kádár-korszakból ismert Kalef-galeri felkérésére. Az eseményt Kisfaludy András szervezte – írja a Magyar Idők.
Hogy látunk az agyunkkal?
A látás idegrendszeri folyamatainak megértésével foglalkoznak egy nemzetközi csoportban az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársai. Az InfoRádió "Szigma - A holnap világa" című magazinműsorában Domanits András beszélgetett Orbán Gergővel, a kutatócsoport vezetőjével.
Részletes térkép készült az agyról
Svéd kutatók elkészítették az agyi vérereket és az úgynevezett vér-agy gátat alkotó sejtek részletes molekuláris atlaszát, amely új információkkal segíti az agy különböző betegségeinek kutatását.
Különleges segítség epilepsziásoknak
A szegedi kutatók által kifejlesztett agyi defibrillátor a nagyon közeli jövőben képes lesz automatikusan leállítani az epilepsziás rohamokat a beteg páciensekben.
Különleges agystimuláció az Alzheimer-kór ellen
Míg az Alzheimer-kór kezelésében a legtöbb gyógymód a memória javítását célozza meg, az Ohiói Állami Egyetem Wexner Orvostudományi Központjának kutatói mély agyi stimulációs eljárással próbálkoznak a betegek problémamegoldó és döntéshozó képessége csökkenésének lelassítására.