eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre

Megfejtették Louie bébi titkát

Egy óriási csőrös, tollas dinoszauruszként, vagyis oviraptoroszauruszként azonosították kínai kutatók a Louie bébi néven ismert ritka embriókövületet, amelyet megkövült tojások között találtak a kínai Honan tartományban az 1990-es évek elején.

A Honani Földrajzi Múzeumban őrzött fosszíliának a Beibeilong sinensis (Kínai sárkánybébi) nevet adták a múzeum kutatói, akik a Nature Communications tudományos szaklap keddi számában jelentettek meg tanulmányt.

Az embrió mindössze 38 centiméteres, és mivel a mellette lévő megkövült tojások legnagyobb darabjai 40-45 centisek, az állat beleférhetett egy ekkora tojásba - vélik a kutatók, akik szerint a magzat még a tojásban elpusztulhatott, bár nem találtak rajta tojáshéjat. Egy óriás oviraptoroszauruszról lehet szó, mert az ilyen méretű tojásból kikelt más őshüllők akár egytonnásra is megnőhettek.

A honanihoz hasonló, 89-100 millió éves, vagyis késő krétakori tojásokból sokfelé találtak Ázsiában és Észak-Amerikában, ami arra utal, hogy a faj általános elterjedt lehetett, ugyanakkor mindeddig nem találtak elegendő megkövült csontvázat a faj azonosításához.

A Baby Louie becenév, amellyel az apró madárszerű dinoszauruszkövület híressé vált, egy Louis Psihoyos nevű fotósra utal, akinek fényképeivel a National Geographic magazin a felfedezésről 1996-ban megjelent cikkét illusztrálta.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×