eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
2050-re megháromszorozódik az Alzheimer-betegek száma

2050-re megháromszorozódik az Alzheimer-betegek száma

Szeptember 21-e az Alzheimer-kór világnapja. 2050-re háromszorosára nőhet az Alzheimer-betegek száma, a betegség azonban egészséges életmóddal megelőzhető vagy későbbre tolható -- mondta az InfoRádiónak Kovács Tibor, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának egyetemi docense.

Egyértelműen népbetegségnek nevezte a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának egyetemi docense az Alzheimer-kórt, egyre növekvő betegszám jellemzi.

„A demens betegek 70 százaléka Alzheimer-beteg. Ma a világon körülbelül 50 millió demens beteg él, a számuk exponenciálisan nőni fog, 2050-re megháromszorozódik, 130-150 millió közé becsülik a számukat. Magyarországon 2-300 ezer demens beteg van, 70 százaléka Alzheimer-beteg” - mondta Kovács Tibor.

Az ígért növekedés okairól szólva a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának egyetemi docense kifejtette, minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb a betegség kialakulásának kockázata.

„65 éves kor körül egy, 85-90 éves korban a populáció 40 százaléka beteg. A társadalom öregszik, a várható élettartam emelkedik, ezért egyre inkább nő a betegszám. Nőknél kétszer gyakoribb az előfordulása, a hölgyek ösztrogéntermelésének csökkenése, tehát a klimax, a menopauza megjelenése biztos kockázati tényezője” - jelezte Kovács Tibor.

A Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának egyetemi docense elmondta, az Alzheimer-kór kialakulásának okát nem lehet tudni, csak azt, milyen tényezők fokozzák, illetve csökkentik a kockázatát.

„A betegségnek több szakasza van. A mindennapi tevékenységet károsító, gondolkodási zavar esetén beszélünk demenciáról. Ennek enyhe, középsúlyos és súlyos szakasza létezik. A középsőben a magatartási tünetek – zavartság, agitáltság, hallucinációk – viszik orvoshoz a beteget” - tette hozzá Kovács Tibor.

A Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának egyetemi docense elmondta megfelelő életmóddal a betegség megelőzhető, illetve kitolható.

„A szellemi és fizikai aktivitás elsődleges. Minél többet ajánlott tanulni, továbbképezni az agyat és szellemi tevékenységet végezni. Rendszeres fizikai aktivitás, mozgás: séta, torna, és az úgynevezett mediterrán étrend és a szív-, érrendszeri betegségek kockázati faktorainak csökkentése javasolt” - mondta Kovács Tibor.

A betegségnek tüneti kezelése létezik, sokaknál jelentős funkciójavulást tudnak hozni. A gyógyszerek a korai szakaszokban hatásosabbak, mint az előrehaladottabb szakaszokban.

„A háziorvosnál kell jelentkezni, akik ideggyógyászati, elmegyógyászati, neurológiai, pszichiátriai szakrendelésre irányítanak, hogy a diagnózis megszülessen” - mondta Kovács Tibor.

Fontos, hogy idős korban jelentkező rövidtávú emlékezetzavarnál erre a betegségre gondolni kell – hívta fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának egyetemi docense.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×