A brit Meteorológiai Intézet és a Kelet-Angliai Egyetem tudósai által végezett felmérés szerint az északi félteke átlaghőmérséklete 0,4 Celsius fokkal magasabb, mint tíz évvel ezelőtt.
Tudósok az északi és a déli félteke átlaghőmérséklete közötti különbséget azzal magyarázzák, hogy előbbin több a szárazföld, ami gyorsabban reagál az üvegházhatásra.
„Az adatok szerint az Atlanti-óceán északi féltekére eső része 1880 óta idén a legmelegebb” – fogalmazott a BBC-nek David Viner, a Kelet-Angliai Egyetem Klímakutató Részlegének munkatársa.
David Viner rámutatott: a hosszú távú trend egyértelmű emelkedést mutat, ami szerinte minden kétséget kizáróan az ember okozta globális felmelegedésnek köszönhető.
Nem mindenki ért azonban egyet ezzel a véleménnyel. A washingtoni Tudományos és Környezetvédelem-politikai Project munkatársa, a „szkeptikusok” egyik vezéralakja, Fred Singer szerint az adatokból nem lehet következtetéseket levonni.
„Ha valóban 2005 a legmelegebb év az északi féltekén 1860 óta, az semmi mást nem bizonyít, mint hogy 2005 a legmelegebb év 1860 óta az északi féltekén” – fogalmazott.
Fred Singer szerint az eddigieknél sokkal kimerítőbb vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megállapíthassák: milyen mértékben felelős az ember a felmelegedésért.
Az 1860 óta vezetett mérések tanulsága szerint a tíz legmelegebb évből nyolc az elmúlt évtizedben volt.
Moszkva "feltételek nélkül" tárgyalna, de...