A párizsi olimpia „döntő bizonyítványt” adott a magyar úszósport jelenéről – mondta az InfoRádióban Selmeci Attila. A Magyar Úszó Szövetség szakmai alelnöke szerint ez alapján nagyképűség nélkül kijelenthető, hogy jó munkát végeztek, annak ellenére, hogy a Covid és az energiaválság belerondított egyes szakmai programok végrehajtásába az utóbbi években, számos uszoda a bezárás után nem tudott kinyitni, de az úszóelit edzeni tudott, nem károsodott a felkészülés.
A jövő záloga az, hogy a munka folytatódjon, az új tehetségek felbukkanása, fellelése gördülékenyen menjen, ezek a fiatalok veszik majd át a stafétát azoktól a nagy egyéniségektől, akik idáig hozták a sikereket – véli az alelnök.
„Volt már egy jelentős váltás, nagy személycserék voltak. A tokiói olimpia után jó páran befejezték az úszást, illetve már félig-meddig visszavonulóban vannak, helyettük új arcok törtek be” – utalt mások mellett Gyurta Dániel, Cseh László és Hosszú Katinka visszavonulására.
Bízik abban is, hogy gördülékenyen megy majd az áttörés az ifjúsági mezőnyből a felnőttek közé, mint akár a női 4x200-as gyorsváltó esetében, ebben segít persze az is, hogy többen ösztöndíjjal, egyetemistaként Amerikában készülnek.
A legeslegfontosabbak szerinte a legapróbb műhelyek. „Ha megnézzük, hogy ezek a versenyzők hány uszodából jöttek, hány szakember programjából, akkor egyre szélesedik a bázis, egyre szélesedik azoknak az edzőknek a névsora és a száma, akik komoly nemzetközi eredmények elérésére képesek, először csak nyilván ifjúsági szinten, aztán majd felnőtt szinten is” – emelte ki.
Sokat javult a létesítményhelyzet is, az edzőképzés pedig ugyanígy, folyamatos törődést igényel szerinte, azért, hogy az edzők a legújabb és leghatékonyabb módszereket tudják alkalmazni versenyzőik felkészítésében. Ebben segíthetnek az „idősödő” edzők, akiket nem szeretne addig nyugdíjban látni, amíg a rendelkezésükre álló tudást át nem adták.
Lex Milák
Az Országgyűlés néhány nappal ezelőtt elfogadta az úgynevezett Lex Milákot, vagyis a sportért is felelős honvédelmi miniszter dönthet arról, hogy egy edző kapjon életjáradékot olimpiai érmes tanítványa után akkor is, ha a tanítvány nem jelölte meg az edzőjét vagy edzőit. Selmeci Attila úgy véli, igazságos döntés született.
„Senkiben ne maradjon tüske! Edzője volt Kristófnak, aki a párizsi olimpia előtt edzette, nem csak egy éven keresztül, hanem tovább is – még akkor is, ha tudjuk, hogy valóban voltak problémák, volt, amikor Milák Kristóf különvonult és maga edzett. Tokió után Párizsig nem egy év telt el, hanem három, azt végigcsinálták közösen. Úgy érzem, ez a döntés mindenféleképpen sebeket gyógyít, és az edzőtársadalom megnyugvással vette tudomásul, hogy a jövőben nem kell attól tartania, hogy – akárcsak feledékenységből vagy rosszindulatból – valaki ezzel akar kiszúrni az edzőjével, hogy nem tölti ki azt a papírt, hiszen attól a versenyzőnek nem jár kevesebb semmivel sem” – mondta Milák Kristóf korábbi mestere, és hozzátette: az edzők bátran számíthatnak arra, hogy ha eredményes a munkájuk, ha versenyzőiket a csúcsra juttatják, a megérdemelt életjáradék jogosan jár nekik.
Los Angelesig
Bő három év van hátra a Los Angeles-i olimpiáig. Nagyon fontos előtte a budapesti világbajnokság 2027-ben, és idén is rendeznek egy kiemelt eseményt, a szingapúri nagymedencés világbajnokságot, együtt a többi vizes sportág vb-jével. A ciklus egészét tekintve Selmeci Attila optimista.
„Én úgy érzem, hogy a sikersorozat folytatódni fog. Ha azokból az eredményekből indulunk ki, amelyeket Kós Hubert az elmúlt hetekben, hónapban Amerikában produkált, az mindenféleképpen előremutató. Egészen biztos vagyok benne, hogy teljes mellszélességgel, a szorgalmával, ami mindig is jellemezte, végzi kint a dolgát, a munkáját, és ennek megvan a gyümölcse: a kitűnő eredmények. Ő mindenféleképpen eredményes lesz, akár már most a nyári világbajnokságon is, és bizakodva várhatjuk a következő olimpiát is, hiszen Amerikában készül, ahol az olimpia is lesz” – fejtegette.
Milák Kristóf esetében viszont – bár sok éven át edzője volt – sötétben tapogatózik. „Olimpiai bajnok 100 pillangón, 200-on ezüstérmes volt, bízom benne, hogy fel tud készülni. Nyilván három év nagyon hosszú idő, nem merek jósolni. Abban bízom, hogy a fantasztikus képessége, tehetsége mindig is átsegítette őt a nehézségeken, még akkor is, ha nehéz volt sokszor őt a vízbe visszacsábítani” – figyelmeztetett, hozzátéve: voltak problémák, lesznek is, de amint jött a verseny, Milák mindig talpra állt, és nagyot tudott alkotni; ha edzőjével, Szabó Álmossal elvégzik a munkát, meglesz az eredmény.
Rámutatott, a nyílt vízi alakulat Szokolay László mesteredző keze alatt készül, és bár klubot váltottak páran, a felkészülés ugyanolyan tisztességesen és jól folytatódhat.