eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

"Nincs vége, amíg nincs vége" – utolsó helyen vitorlázik a Vendée Globe-on Weöres Szabolcs

Emberi ésszel fel sem fogható teljesítmény Weöres Szabolcsé, aki Fa Nándor után második magyarként próbál körbeérni a francia szervezésű Föld-kerülő szóló vitorlásversenyen. Vitorlaproblémái miatt napokig horgonyozni kényszerült, majd unortodox útvonalon és vitorlázattal eredt a mezőny után a szintidős versenyen.

New Europe nevű hajójával Weöres Szabolcs a Vendée Globe Föld-kerülő vitorlásverseny magyarja idén. Sajnos már a verseny rajtja után kevéssel gondjai támadtak, néhány nap múltán két vitorláján is szakadások jelentek meg – egy 70 km/órás szélben bekövetkezett borulás után –, ezen pedig csak nehezen tudott úrrá lenni. Ettől kezdve az volt a feladata – az életben maradáson túl –, hogy szélcsendes körülmények közé evickéljen, majd megkezdje a szerelést-ellenőrzést. Még "éles" helyzetben azonban arra is képes volt, hogy árbócán 22 méter magasra mászva kiszabadítson összegabalyodott dolgokat, hogy lentről folytathassa a munka érdemi részét, nyugodt körülmények között.

Madeiránál aztán reményei ellenére mégsem talált jó "helyet", a Kanári-szigetekig el kellett hajóznia, Las Palmasnál a nyílt vízen, bóján végül jöhetett a diadalittas videós bejelentkezés, hogy folytatni tudja az utat, a legszükségesebb javítások megvannak.

Péntek délutánra viszont már 1300 tengeri mérföld fölé nőtt a hátránya az élen álló francia Charlie Dalinnel (Masif Santé Prevoyance) szemben.

A már messze nem ideális hajóállapot miatt a New Europe sebessége nem optimális, és akár az is felmerülhet, hogy a szintidőt – a 2020-2021-es Vendée Globe leglassabb befejezőjének idejét, a 116 nap, 18 óra, 15 perc 46 másodpercet – nem tudja teljesíteni. Bár messze még a vége, azért érdemes egy kis kalkulációt tenni most, az elméleti versenytáv (bő 24 ezer tengeri mérfőld, vagyis több mint 40 ezer kilométer) alig 7,3 százalékának megtétele után is.

A péntek délután 9,3 csomós sebességgel az egzotikus atlanti-óceáni Zöld-foki-szigetek felé haladó, beszámolói alapján mindig optimista Weöres Szabolcs (az élen haladók nagyságrendileg kétszer ilyen gyorsan húznak foilos, vagyis oldalszárnyas hajóikkal, amelyek kvázi elemelkednek a víz felszínéről szélerősödés esetén, ezáltal természetesen sebesebbek) november 10. óta a szintidő több mint 10 százalékát elhasználta már, tehát ha az eddigi átlagos sebességét vesszük, beleértve a szerelés miatti kényszermegállást is, nem fog tudni célba érni, ha viszont nem lesz gondja, és vitorlahiányosan több megállásra nem kényszerül – hely nagyon arra már nem is lesz... –, sikerülhet a bravúr; mint bejelentkezésében fogalmazott, "nincs vége, amíg nincs vége".

A számok nyelvén: a versenyidő 8,6 százalékát használta fel a megállást nem számítva. A 7,3 és a 8,6 százalék közötti "olló" pedig csak zárulhat, ha nem kell újabb napokra megállni, ehhez számításaink szerint elegendő a 9 tengeri mérföldes óránkénti átlagsebesség, ami 16,7 km/órás tempónak felel meg. Nagyjából ennyivel tud haladni vitorlaveszté után a New Europe-pal Weöres Szabolcs, aki ha nyugati irányból kerüli meg hamarosan a Zöld-foki-szigeteket, jobb szelet foghat.

Kérdés, hogy bírja majd a varrt-ragasztott vitorla, illetve van-e benne megfelelő tartalék a nagyszeles déli óceáni szakaszra.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×