Infostart.hu
eur:
378.02
usd:
320.75
bux:
126534.75
2026. március 2. hétfő Lujza
Nyitókép: szabiracing.com/

Elindult a magyar versenyző a 45 ezer kilométeres távon

Vasárnap 13 órakor a franciaországi Les Sables d'Olonne kikötőjéből elrajtolt a Vendée Globe szóló földkerülő vitorlásverseny mezőnye, köztük Weöres Szabolcs is.

A magyar hajós elsődleges célja, hogy célba érjen - az eddigi kilenc Vendée Globe-on a befutási arány 58 százalék -, miközben kihozza a maximumot magából és a vitorlásából a mintegy 45 ezer kilométeres távon.

A szervezők negyven főben határozták meg a résztvevői létszámot - egy szabadkártyát biztosítottak -, Weöres Szabolcs 14 959 mérföldes eredménnyel 32.-ként biztosította helyét a versenyzők között. Egyórányi versenyzést követően a magyar induló 17. helyen halad, az éllovas francia Paul Meilhathoz képest 0,5 tengeri mérföld a hátránya.

A verseny történetében eddig mindig francia győzelem született, a csúcsot a francia Armel Le Cléac'h tartja 74 nap 3 óra 35 perc 46 másodperccel 2016-17-ből. Fa Nándor az 1992-93-as Vendée Globe-on legjobb nem franciaként az ötödik, 2016-17-ben pedig a nyolcadik helyen végzett, utóbbi alkalommal érte el jobb időeredményét 93 nap 22 óra 52 perc és 9 másodperccel.

Weöres Szabolcs vitorlása, a New Europe nem tartozik a leggyorsabbak közé, a 2007-ben vízre bocsátott, de azóta felújított hajóval a finn Ari Huusela utolsó célba érkezőként teljesítette az előző Vendée Globe-ot 2021 márciusában.

A földkerülő vitorlásversenyek közül a Vendée Globe a legnehezebb: az indulóknak 18 méteres, egytestű hajójukkal egyedül, kikötés és külső segítség nélkül kell megkerülniük a bolygót.

Címlapról ajánljuk
Iráni háború: újabb nagy robbanások Teheránban, erősödnek a csapások, két nap után nem látszik a vége

Iráni háború: újabb nagy robbanások Teheránban, erősödnek a csapások, két nap után nem látszik a vége

Vasárnap este újra erős robbanások rázták meg Teheránt. Miközben Donald Trump szerint Irán már tárgyalna, az amerikai–izraeli légicsapások ereje fokozódik. Bár katonai vezetőinek többségét megölték, Ali Hamenei ajatollah is halott, Irán vasárnap mégis több száz rakétával és drónnal támadott meg egy sor országot. Lezárták a Hormuzi-szorost, a világ kőolaj-ütőerét, a világpiac reszket, és olajár-robbanástól tartanak. Az egész Közel-Keleten leállt a légi közlekedés – 4200 magyar rekedt például az Emirátusokban, amelyet súlyos iráni rakétacsapások értek. Ilyen volt az iráni háború második napja.

Orbán Viktor: letörjük Zelenszkij olajblokádját!

Nem engedjük, hogy ezer forintra emeljék a benzin árát, letörjük Zelenszkij olajblokádját – írta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap Facebook-oldalán a százhalombattai olajfinomítónál tartott „terepszemléről” készült videóhoz. Majd azt is kiposztolta: hétfőn bemutatják a bizonyítékokat a Barátság kőolajvezeték ukrajnai szakaszának állapotával kapcsolatban.
inforadio
ARÉNA
2026.03.02. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
Nem a Hormuzi-szoros a legnagyobb veszély: Irán máshol okozhat igazán pusztító csapást

Nem a Hormuzi-szoros a legnagyobb veszély: Irán máshol okozhat igazán pusztító csapást

A Közel-Keleten gyorsan eszkalálódó konfliktus középpontjába a Hormuzi-szoros került, amelyen a globális tengeri olaj- és LNG-kereskedelem mintegy ötöde halad át. Bár Teherán bejelentette a stratégiai átjáró lezárását, a valódi kockázat nem feltétlenül egy formális blokád: a térség olajmezői, finomítói és exporttermináljai az iráni rakéták és drónok hatósugarán belül találhatók. Az orosz-ukrán háborúból is ismerős, energetikai infrastruktúrát célzó támadások nemcsak átmeneti piaci pánikot, hanem tartós kínálati sokkot és 100 dollár feletti olajárat is eredményezhetnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. március 1. 21:20
2026. március 1. 20:06
×
×