eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: X/Paris 2024

Megtörtént a várva várt lobbanás Párizsban - videó

Vasárnap a belvárosban, hétfőn Párizs külterületein haladt végig az olimpiai láng, majd meggyújtották a Köztársasági téren álló kandelábert.

A fáklyaváltó tagjai hétvégén érték el Párizst, a láng vasárnap éjszaka a Városházán "pihent", hogy aztán másnap észak és a Montmartre, valamint a Moulin Rouge felé vegye az útját. Utóbbi helyszínen a világ egy leghíresebb mulatójának táncosai a védjegyükké vált kánkánnal fogadták a lángot. A váltó ellátogatott a Porte de la Chapelle Arénához is, amely az egyetlen, kifejezetten erre az olimpiára épült létesítménye a francia fővárosnak.

A láng a Diadalív, a Roland Garros és a Champs-Elysées érintésével, majd a Szajna fölött átmetrózva "felment" az Eiffel-toronyba is. Útközben olyan kiválóságok kezében volt a fáklya, mint az úszó Christine Caron, aki a franciák első olimpiai zászlóvivője volt, továbbá Laura Flessel vívó, vagy épp a rúdugró Renaud Lavillenie. Végül a Köztársaság téren álló kandelábert Nikola Karabatic, a franciák olimpia után visszavonuló kézilabdasztárja gyújtotta meg.

Az olimpiai lángot a hagyományoknak megfelelően április 16-án a görögországi Olümpiában gyújtották meg, s először Görögországon belül mintegy 5000 kilométert tett meg. Április 26-án Athénban adták át a párizsi olimpia szervezőinek, majd másnap emelték a háromárbócos Belém fedélzetére. A Földközi-tengeren áthajózva május 8-án érkezett meg Dél-Franciaországba, Marseille-be, ahonnan futók ezrei vitték és viszik az olimpia helyszínére.

A párizsi olimpia július 26-án kezdődik és augusztus 11-ig tart.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×