A magyar női kézilabda-válogatott sorsdöntő mérkőzésen 23–22-re legyőzte Horvátországot a dán-norvég-svéd közös rendezésű világbajnokság középdöntőjében, így részt vehet jövő tavasszal az egyik olimpiai selejtezőtornán. Golovin Vlagyimir csapata 4 győzelemmel és 2 vereséggel zárta a vb-t, amelyen végül a 10. helyen végzett.
2024. április 11. és 14. között három kvalifikációs tornát rendeznek, a Magyar Kézilabda Szövetség jelezte, hogy lenne az egyik házigazda, pályázatát már be is adta az IHF-nek. A helyszínekről ezen a héten születik döntés.
A magyar válogatott Svédországgal, Kamerunnal és Japánnal került egy csoportba, az első két helyezett jut ki az ötkarikás játékokra.
Pálinger Katalin az esélyekkel kapcsolatban azt mondta az InfoRádióban, hogy a magyar válogatottnak kizárólag magával kell foglalkoznia, úgy kell alakítani a formaidőzítést, hogy erre a három mérkőzésre a lehető legjobb állapotban legyen a csapat. Mint fogalmazott, bár úgy tűnik, hogy a legkönnyebb négyesbe kerültünk, egyetlen ellenféllel szemben sem lehet biztosra menni. Mindegyik találkozót komolyan kell venni, hiszen ha például a nyitókörben Japán legyőzi a svédeket, máris borul minden, és kezdődhet a számolgatás. Bármi előfordulhat a kézilabdában, ezért a Magyar Kézilabda Szövetség alelnöke szerint a magyar csapatnak saját magára kell koncentrálni és minden meccsen győzelemre kell törekednie.
„Tényleg az a legfontosabb, hogy ne kelljen számolgatni majd a végén, hanem jó lenne már úgy várni az utolsó meccset, hogy minden eldőlt a mi javunkra”
– fejtegette.
Pálinger Katalin közölte: pillanatnyilag ő sem tud semmit a kvalifikációs tornák helyszíneiről, a pályázatok ugyanis nem nyilvánosak, meg kell várni a hivatalos bejelentést. Köszönetet mondott a sportállamtitkárságnak, hogy támogatta az MKSZ jelentkezését. Mint mondta, már a vb elején jelezni kellett a rendezési szándékot, és akkor még elég borúsak voltak a kilátások a Montenegró elleni vereség miatt. „De megkaptuk így is a bizalmat, úgyhogy be tudtuk adni a pályázatot” – tette hozzá.
Arról nincs információja, hogy a svédek kandidáltak-e, az viszont ismert, hogy hozzánk hasonlóan ők is érdekeltek a férfi vonalon is, ami jelentősen befolyásolhatja a helyszínválasztást. Az MKSZ alelnöke szerint az észszerű döntés azt diktálná, hogy Európában legyen az a selejtezőtorna, amelyen a magyar női válogatott is részt vesz, és titokban abban bíznak, hogy végül nem Svédország, hanem hazánk lehet majd a rendező, amire úgy véli, jó esélyünk van.
Plusz napokat kaphat a válogatott a felkészülésre
Pálinger Katalin végül elmondta: bár nagyon sűrű a versenynaptár, „be vannak táblázva a klubok és a játékosok”, az előző olimpiai selejtezőtorna előtt is „rendkívüli összefogásról” tettek tanúbizonyságot a csapatok, így nem zárható ki, hogy ezúttal is lesz némi változás a magyar bajnokság lebonyolításában. Ha szükséges, elképzelhető, hogy a magyar szövetség plusz napokat biztosít majd a válogatott összetartások megtartása érdekében.
„A napokban fogunk összeülni, és megnézzük, milyen lehetőségeink vannak. Minden lehetőséget megvizsgálunk, mert azt gondolom, hogy két-három nap is sokat jelenthet ebben a sorozatban” – közölte az Európa-bajnok.
A magyar női kézilabda-válogatott 2012-ben és 2016-ban nem jutott ki az olimpiára, a legutóbbi ötkarikás játékokon, Tokióban a hetedik helyen végzett.