eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Párizs, 2017. szeptember 14.Az olimpiai ötkarika a párizsi Trocadero téren, az Eiffel-torony előtt 2017. szeptember 14-én, miután az előző nap bejelentették, hogy Párizs nyerte el a 2024-es nyári olimpia rendezési jogát. (MTI/EPA/Ian Langsdon)
Nyitókép: MTI/EPA/Ian Langsdon

A skandinávok fúrják az oroszok olimpiai szereplését

Svédország, Dánia, Finnország, Izland és Norvégia ötkarikás testülete felszólította a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, hogy az ukrajnai háború miatt tiltsa el az orosz és fehérorosz sportolókat, illetve hivatalos személyeket a nemzetközi sporteseményektől.

Az északi régió nemzetei jelezték: ismét ki akarják fejezni rendíthetetlen támogatásukat az ukrán nép felé, valamint a béke követelését is.

"Szilárdan kitartunk álláspontunk mellett" - fogalmaztak közleményükben, és hangsúlyozták: nem most van az ideje, hogy fontolóra vegyék az oroszok és fehéroroszok visszatérését.

A NOB tavaly február végén - az ukrajnai háború kitörését követően - azt javasolta a nemzetközi sportszövetségeknek, hogy akadályozzák meg az oroszok és a fehéroroszok versenyeken való részvételét. A bizottság idén január 25-én új ajánlást adott ki, amelyben azt indítványozta, hogy azok a sportolók, akik nem vesznek részt aktívan az ukrajnai háború támogatásában - és tisztán, vagyis dopping nélkül készülnek -, semleges státuszban indulhassanak a nemzetközi versenyeken.

A NOB új álláspontjával azonban több állam - többek között Ukrajna, Lengyelország, Lettország és Litvánia - nem ért egyet, és azt szeretnék elérni, hogy az oroszok és fehéroroszok ne szerepelhessenek a 2024-es párizsi játékokon, amíg folytatódik az ukrajnai háború, ráadásul a bojkottot sem tartják kizártnak.

Az Egyesült Államok Olimpiai és Paralimpiai Bizottsága a Fehér Házzal együtt abban az esetben támogatja a NOB szándékát, ha az orosz és fehérorosz versenyzők nem képviselhetik hazájukat, a zászlóikat, címereiket, és a himnuszaikat sem használhatnák.

A feltételekhez kötött visszafogadás ügyében a párizsi rendezők közleményükben leszögezték, hogy tiszteletben tartják a NOB döntését, amely lehetővé teszi az orosz és fehérorosz sportolók újbóli indulását nemzetközi viadalokon.

A NOB ugyanakkor elutasított mindenféle bojkottal való fenyegetést.

Az európai sportminiszterek várhatóan pénteken tárgyalnak a kérdésről nagy-britanniai találkozójukon.

Közben Anne Hidalgo, Párizs polgármestere is ellenzi, hogy orosz sportolók induljanak a jövő évi olimpián, ha még akkor is tart az ukrajnai háború. A városvezető másfél hete még úgy nyilatkozott a L'Equipe sportnapilapnak, hogy egyetlen sportolót sem lehet kizárni a versenyből pusztán az útlevele alapján, ugyanakkor azt támogatja, hogy az orosz delegáció ne orosz zászló alatt lépjen fel.

A France Infónak kedden viszont már úgy fogalmazott, hogy semleges zászló "nem igazán létezik",

a hazájukat elhagyó oroszok ugyanakkor a menekültek csapatában ott lehetnek.

Ez utóbbiak szerinte "nem támogatják Vlagyimir Putyint az agressziójában", és "menekültként, illetve disszidálóként" versenyeznének.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Amikor Oroszország megindította az Ukrajna elleni inváziót, Moszkva egyik elsődleges célja a megtámadott ország „demilitarizációja” volt; eddig nagyon úgy fest, hogy ez a dolog a visszájára sült el. Nem csupán arról van szó, hogy a NATO eddig gigantikus mennyiségű nehézfegyvert küldött Ukrajnának, de olyan technikai eszközöket is megkapott Kijev, melyekről korábban még csak álmodni sem mert az ukrán vezetés, ékes példája ennek az MGM-140 ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszer. Egy olyan technikai eszközről van szó, amely, bár abszolút nem nevezhető „háborúdöntő csodafegyvernek”, biztos megnehezíti majd az orosz haderő dolgát az általuk „különleges műveletnek” hívott invázió során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×