>A férfi és a női válogatott olimpiai kvalifikációja a Magyar Vízilabda Szövetség fő célja – jelentette ki Vári Attila.
„Teljesen mindegy, hogy mikor, de legyen meg,
de természetesen nem szeretnénk az utolsó pillanatokra hagyni” – fogalmazott a sportvezető. Elmondása szerint Európában rengeteg jó, hasonló képességű csapat van: Horvátország, Szerbia és Montenegró mellé jönnek fel a görögök, a spanyolok és az olaszok. Rengeteg csapat akar a kontinensről kijutni az olimpiára, és Vári Attila szerint ez a legnehezebb feladat.
"Az elmúlt időszak mérkőzései nyomán úgy látom, ez az álmunk sikerülni fog" - mondta a vízilabda-szövetség elnöke, de hangsúlyozta, a szövetség egyik legfőbb célja, hogy a közeljövőben bővebb és komoly háttérrel rendelkező szakmai stáb dolgozzon a válogatottak mellett.
„Egy szövetségi kapitány még nagyon kevés ahhoz, hogy bármilyen nagyon komoly győzelmet elérjen”
– hangsúlyozta, hozzátéve: nagyon fontos szerepe van, de ma már minden csapatsportban komoly stábbal dolgozik minden válogatott és klubcsapat is. Az elnök szerint különböző tudományos oldalakról meg kell erősíteni a szövetségi kapitányt, akár 30-40 százalékos teljesítménynövekedést is el lehet érni egy hozzáértő stábbal.
A szövetség elnöke kiemelte, hogy a háromszoros olimpiai bajnok Kemény Dénes szövetségi kapitánysága idején a nemzeti együttes mögött már komoly szakmai háttérmunka zajlott.
Megalakul a Nemzeti Vízilabda Akadémia
A fiatalokat segíteni kell abban, hogy közel kerüljenek a vízilabdához, ennek érdekében a Magyar Vízilabda Szövetség létrehozza a Nemzeti Vízilabda Akadémiát – tájékoztatott Vári Attila. Mint mondta: olyan, utánpótlásra alkalmas és vízilabdázni szerető fiatalokat szeretnének hosszú távon megnyerni a sportnak, akikkel megfelelő alapot biztosíthatnak a válogatottnak. Hozzátette, elnöki programja egyik része volt az akadémiai rendszer, de úgy látja,
nem vízfelület-növelésre van szüksége az utánpótlásneveléshez, hanem olyan oktatási központra, ahol az edzők, a játékvezetők és a gyermekek elméleti oktatása zajlik.
Vári Attila arról is beszélt, hogy milyen szakemberekre lesz szükség a hamarosan induló akadémián. Szerinte fontos, hogy olyan stáb legyen az intézményben, mely „ebben a felgyorsult világban és ebben a szerteágazó tudással megáldott nemzetközi sportszintéren olyan komoly, koncentrált képzést tudnak átadni a gyerekeknek, amellyel öt-tíz éven belül a megfelelő oktatási színvonalat tudják biztosítani.”
A szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy
az utánpótlás-szakemberek képzésével kiemelten kell foglalkozni.
Hatéves ciklusban kívánják kiszélesíteni az oktatást, ennek eredményei már a 2024-es olimpián kézzelfoghatók lehetnek.
Vári Attila hozzátette: a nemzeti csapatok eredményei az elmúlt években is igazolták, hogy a magyar vízilabda továbbra is a világ élvonalába tartozik.