Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia

Jogkövetést és pontos elszámolást vár az egészségügyi intézményektől az ÁSZ - Napinfo

Nem ért egyet a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak tervezett megszüntetésével az ELTE. Egy felmérés szerint a magyar nyugdíjasok 80 százaléka már nem vállalna semmilyen kiegészítő jövedelemszerző munkát.

Pontos elszámolást sürgetett a kórházaknál, szakrendelőknél az Állami Számvevőszék elnöke. Domokos László az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, hogy a gazdálkodásban kiterjedt és ismétlődő problémákat találtak a számvevők vizsgálataik során. Megerősítette korábbi álláspontját, hogy helyenként anarchikus állapotokat tapasztaltak a kórházak, szakrendelők gazdálkodásban. Domokos László szerint az intézmények vezetőinek az lenne a dolguk, hogy a jogszabályok betartásával gazdálkodjanak, és ha idő előtt elfogy a pénz, akkor ne több pénzt kérjenek, hanem reorganizációs tervet készítsenek, amelyről azután a fenntartó dönt.

Nem ért egyet a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak rendeleti úton tervezett megszüntetésével az ELTE - egyértelműsítette közleményében az intézmény vezetése. A vezetőség szerint a lépés sértheti az alaptörvény egyetemi autonómiát biztosító fejezetét. Az ELTE vezetősége szakmailag indokolatlannak tartja a gender szak megszüntetését, emellett a szakmai egyeztetést is hiányolja. A múlt héten az Emberi Erőforrások Minisztériuma az InfoRádiónak azzal indokolta a változtatást, hogy nem mutatható ki igény a magyar munkaerőpiacon a társadalmi nemek tanulmánya mesterszakon végzettek iránt. Jelenleg az ELTÉ-n és a Közép-európai Egyetemen zajlik ilyen képzés, a CEU korábban durva beavatkozásnak nevezte a rendelettervezetet. Közben az Oktatói Hálózat szintén tiltakozott a képzés megszüntetése ellen.

A magyar nyugdíjasok 80 százaléka már nem vállalna semmilyen kiegészítő jövedelemszerző munkát. A GKI Gazdaságkutató felmérése szerint ugyanakkor 11 százalékuk részmunkaidős állásban elhelyezkedne. A nyugdíjasok 5 százaléka kötetlen munkaidőben, 2 százalékuk távmunkában dolgozna, és mindössze 2 százalékuk tudná elképzelni magát teljes munkaidőben. Településtípusonként és nemenként nincs lényegi eltérés a nyugdíj mellett munkát vállalni szándékozók arányában, mindegyik egyaránt 20 százalék.

Másodfokú riasztást adott ki a magas pollenkoncentráció miatt az Országos Közegészségügyi Intézet. Azt írták: a következő napokban a parlagfű pollenkoncentrációja várhatóan országszerte a magas-nagyon magas tartományban alakul. Az Alföld nagy részén és a Dunántúl déli részén már tartósan nagyon magas parlagfű-pollenkoncentrációra lehet számítani. Ezért ezeken a területeken másodfokú riasztás van érvényben.

A tartósan meleg, csapadékszegény időjárás miatt alacsony a vízállás a Duna budapesti szakaszán. Hétfő reggel 93 centimétert mutatott a vízmérce, ami 42 centiméterrel magasabb a 2003-as legalacsonyabb, 51 centiméteres értéknél. Szakemberek szerint még a héten a Gellért-hegy lábánál lévő Ínség-szikla szintje alá süllyedhet a vízszint. A szikla a vízmozgástól most is kilátszik. A hajózási hatóság egyelőre nem rendel el zárlatot.

Két fokozattal javította Görögország deviza alapú adósbesorolását a Fitch Ratings. Az osztályzat így is a befektetésre nem ajánlott szinten maradt. A Fitch azután javított a görög adósbesoroláson, hogy a múlt héten az euróövezeti mentőalap folyósította a harmadik mentőcsomag utolsó, 15 milliárd eurós részletét. Görögország az utóbbi 8 évben 275 milliárd euró pénzügyi támogatást kapott nemzetközi hitelezőitől.

A magasabb termelésre hivatkozva csökkentette jövő évi olajkeresleti előrejelzését az OPEC. A kőolaj-exportáló országok szervezete napi nagyjából 32 millió hordós keresletre számít, ez 130 ezerrel alacsonyabb az előző havihoz képest. A szervezet legnagyobb termelője, Szaúd-Arábia a túlkínálat elkerülése érdekében csökkentette saját termelését annak ellenére, hogy június végén az OPEC a kartellen kívüli szövetségeseivel az ellenkezőjéről állapodott meg az olaj drágulása elkerüléséért.

Minden közvetlen tárgyalást megtiltott a teheráni kormánynak az Egyesült Államokkal Irán legfőbb vallási és politikai vezetője. Ezzel visszautasította Donald Trump javaslatát. Az amerikai elnök a múlt hónapban közölte, hogy kész előfeltételek nélkül tárgyalni Iránnal az új megállapodásról. Teherán és az atomalku többi szereplője azonban a 2015-ben kötött megállapodáshoz tartja magát. Korábban az iráni külügyminiszter is elutasította Donald Trump tárgyalásra vonatkozó ajánlatát.

Berlinbe várják az orosz elnököt, Angela Merkel szombaton fogadja Vlagyimir Putyint. A német kormányszóvivő tájékoztatóján elmondta, hogy a kancellár és az orosz elnök megbeszélésének középpontjában aktuális külpolitikai kérdések állnak majd, köztük a szíriai és a kelet-ukrajnai konfliktus, valamint az Északi Áramlat-2 orosz gázvezeték ügye. A német kancellár és az orosz elnök alig három hónap alatt másodszor tárgyal személyesen.

Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Amerikában pedig a stagnálás volt jellemző a tőzsdéken.  Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×