Ősrégi ólomszarkofágra leltek a régészek a Notre-Dame-Székesegyház alatt. A 2019-es pusztító tűzvész után jelenleg is felújítás zajlik az épületben. Az ásatást elővigyázatossági intézkedésként rendelték el a Notre-Dame 100 méter magas fából készült tetőgerincének helyreállítása előtt – idézi CNN hírét a Travelo.hu.
„A kereszthajó padlózata figyelemre méltó, tudományos színvonalú maradványokat tárt fel” – mondta Roselyne Bachelot francia kulturális miniszter, majd hozzátette, hogy az ásatási munkálatokat március 25-ig meghosszabbították. Az ásatási hely egy 18. századi köves réteg alatt fekszik, de néhány mélyebb szint a 14. századig, néhány pedig a 13. század elejéig nyúlik vissza – közölte a Kulturális Minisztérium.
Bravo à l’@Inrap pour le chantier de fouilles exemplaire réalisé à #notredamedeparis.
— Roselyne Bachelot (@R_Bachelot) March 15, 2022
Il a permis des découvertes importantes qui vont significativement enrichir nos connaissances sur la Cathédrale.
Merci à @GarciaDInrap et au Général Georgelin pour leur énergie communicative ! pic.twitter.com/rcJTddDAXu
A régészek szerint az ólomszarkofág valószínűleg egy magas rangú személyé volt a 14. században. Az ásatás közben egy gödröt is feltártak közvetlenül a katedrális padlója alatt, amely valószínűleg 1230 körül készült, amikor a Notre-Dame is épült.
L'@Inrap est, selon la loi 2019-803 "l'opérateur chargé de réaliser les fouilles archéologiques" à #NotreDame.
— Dominique Garcia (@GarciaDInrap) March 15, 2022
Les fouilles actuelles, prescrites grâce à l'expertise de la Drac-SRA, montrent ses capacités d'expertise et d'intervention au bénéfice de la connaissance scientifique. pic.twitter.com/AtPVGVrnLG