eur:
406.91
usd:
357.76
bux:
90418.4
2025. április 24. csütörtök György
Hsziao Vang kínai hegedűművész, a Szigeti József Nemzetközi Hegedű- és Brácsaverseny megosztott első helyezettje (b) Ligeti András karmesterrel beszélget a zenei verseny díjkiosztó gálájának főpróbáján a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében 2012. szeptember 15-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Bruzák Noémi

Meghalt Ligeti András

Hatvannyolc éves korában, súlyos betegség következtében váratlanul hunyt el a Kossuth-díjas karmester, hegedűművész – közölte a család.

Ligeti András 17 évesen nyert felvételt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára, ahol hegedű szakon, majd a karmesterképzőn szerzett diplomát.

Pályafutását a Magyar Állami Operaház koncertmestereként, majd karmestereként kezdte, ezzel egy időben számos rangos hegedűversenyen ért el első helyezést. 1980-tól Solti-ösztöndíjasként Karl Österreichernél tanult Bécsben, majd 1986-tól Claudio Abbado asszisztenseként a Mahler Ifjúsági Zenekart irányította.

Az 1990-es években

több 20. századi zeneszerző ősbemutatóját dirigálta, köztük Kurtág György, Igor Sztravinszkij műveit, nemzetközi elismertségét Bartók-interpretációi alapozták meg.

Rendszeresen visszatérő vendég karmestere volt a BBC, az izraeli, a dortmundi és a bergeni filharmonikusoknak, több alkalommal vezényelte a Suisse Romande zenekart.

Három éven át a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának igazgató-karmestere volt. 1997 és 2007 között a Matáv, majd a Telekom Szimfonikus Zenekar zeneigazgatójaként tevékenykedett, irányításával az együttes külföldön is komoly elismertséget szerzett.

Egyetemi docensként éveken át irányította a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola karmesterképző munkáját. 2005-ben a Taipei Szimfonikus Zenekar főzeneigazgatója lett.

Karmesterként rendkívül széles repertoárral rendelkezett, barokk és klasszicista szerzőktől a 20. századi művekig. Művészetét számos rádió- és hanglemezfelvétel örökítette meg. Munkássága elismeréseként több rangos kitüntetésben – Bartók Béla-Pásztory Ditta-díj, Liszt Ferenc-díj, Érdemes Művész, Kossuth-díj – részesült.

Címlapról ajánljuk
Szakíró: újabb Senna–Prost háború jön, Verstappen pedig az F1 Dennis Rodmanje lett

Szakíró: újabb Senna–Prost háború jön, Verstappen pedig az F1 Dennis Rodmanje lett

Oscar Piastri egyre megbízhatóbb, magabiztosabb és a sorozat új sztárja lett, Lando Norrisnak össze kell szednie magát fejben, a Red Bull pedig azért kezd óriási fejlesztésekbe, hogy valahogy maradásra tudja bírni Max Verstappent – így értékelte az InfoRádióban a Forma–1 legfontosabb fejleményeit Vámosi Péter, a Motorsport Online főszerkesztője.

Így óvják meg Ferenc pápa földi maradványait a temetésig

A pápa halála után Ferenc teste a Szent Péter-bazilikában való nyilvános felravatalozásra tekintettel az úgynevezett Thanatopraxis eljáráson esett át.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×