eur:
413.91
usd:
396.85
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Helyreállítást előkészítő munkálatokat végeznek a párizsi Notre-Dame székesegyházon 2019. október 15-én. A gótikus katedrális huszártornya és gerendázata megsemmisült az április 15-i tűzvészben. Szakemberek szerint a helyreállítás mintegy öt évet vesz majd igénybe.
Nyitókép: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson

Különleges épületkövek után kutatnak a Notre-Dame újjáépítéséhez

Kiterjedt geológiai felméréseket végeznek a francia kőfejtőkben.

A 2019-es tűzvészben megrongálódott 12. századi gótikus templom rekonstrukcióján dolgozó szakértők geológusokkal egyeztetve keresnek olyan köveket, amelyek esztétikailag és fizikailag is egyeznek a tűzvészben megsérültekkel.

A helyreállításért felelős testület szerint a munkálatokhoz

jóval nagyobb mennyiségű kőre van szükség, mint amennyit egy történelmi épület normális rekonstrukciója igényelne.

A múlt nyáron indított program részeként kiterjedt geológiai felméréseket végeznek a francia kőfejtőkben.

A székesegyházat 1163 és 1345 között építették a Párizsi-medence térségéből, 41-48 millió éves kőzetrétegből származó mészkövet használva. A francia főváros körüli kőfejtők egy részében még ma is bányásznak ilyen köveket, amelyek alkalmasságát már vizsgálják a szakemberek.

A helyreállítási munkálatok a tervek szerint az év közepéig tartanak.

A székesegyházban 2019. április 15-én csaptak fel a lángok, elpusztítva a tetőzetet és a huszártornyot.

Tavaly befejeződött a tűzvész nyomán leomlott huszártorony körüli deformálódott állványzat elbontása, és ezzel elhárult az omlásveszély, szabad utat adva a tényleges felújítás megkezdésének.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×