eur:
405.6
usd:
383.63
bux:
77882.51
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Csapást mért a koronavírus a budapesti múzeumokra

A nagy budapesti múzeumok működését is érzékenyen érinti a veszélyhelyzet idején kieső jegybevétel, de egyetlen munkatársuktól sem váltak meg.

Március 16. óta a múzeumok is zárva vannak Magyarországon. Az InfoRádió ezért megkereste a Magyar Nemzeti Múzeum, a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetőjét, azt tudakolva, hogy az intézmények működése veszélybe került-e.

A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria

idei évre tervezett nagy tavaszi kiállításait csak jövőre tudják bemutatni

a közönségnek – mondta az InfoRádiónak Baán László miniszteri biztos, az intézmények főigazgatója.

A Szépművészeti Múzeumban egy különleges egyiptomi kiállítás, egy fáraósír megtalálásának rekonstrukciója érintett, de sikerülni látszik megállapodni a partnerekkel, bár sok kölcsönadóval kell még egyeztetni, hogy jövő tavasszal mégis a magyar közönség elé tudja tárni azt a múzeum – tette hozzá. Hasonló tárgyalásokban állnak a londoni székhelyű Tate Britain múzeummal egy, a Nemzeti Galériába szánt tárlattal kapcsolatban.

A Magyar Nemzeti Múzeumban is számos népszerű kiállítást kellett elhalasztani – közölte Varga Benedek, az intézmény főigazgatója, aki szerint nyilvánvalóan csapás minden múzeum számára a mostani helyzet.

Az igazgatók tájékoztatása szerint a kieső jegybevétel érzékenyen érinti az intézmények működését, de mindannyian megerősítették, hogy

a veszélyhelyzet miatt egyetlen munkavállalótól sem válnak meg.

Baán László tájékoztatása szerint például még azoknak is, akiknek nem tudtak erre az időszakra munkát biztosítani, fizetnek egy minimális összeget, hogy ne váljanak teljesen kereset nélkülivé.

A Petőfi Irodalmi Múzeum az év végéig fizetőképes maradhat, ennek viszont

az az ára, hogy minden ingatlanfejlesztését le kellett állítani

– tudta meg az InfoRádió Demeter Szilárd főigazgatótól, aki elmondta azt is, hogy a bezárással nemcsak a látogatóikat veszítették el, hanem a terembérlőiket is.

„Ezért azt javasoltuk az Emberi Erőforrások Minisztériuma kulturális államtitkárságának, ha lehetséges, akkor a járuléksorunkat konvertálhassuk át a kieső bevételek pótlására. Erre érdemi választ még nem kaptunk” – fogalmazott.

Demeter Szilárd hozzátette, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeumban senkit sem kellett kényszerszabadságra küldeni, mert minden munkatársuk tud otthonról dolgozni.

Az intézmények vezetői abban bíznak, hogy nyáron újra kinyithatnak a múzeumok Magyarországon. Demeter Szilárd például azt javasolta különböző döntéshozói fórumokon, hogy az ellenőrizhető kulturális tereket érdemes lenne megnyitni az első fázisban, így a múzeumokat is.

A főigazgatók szerint

eleinte valószínűleg csak maszkban lehet majd múzeumba menni, és a látogatószámot is korlátozni kell.

De a készpénzzel való fizetés eltörlésére is számítani lehet.

A múzeumok többsége jelenleg online tartalmakkal igyekszik kiszolgálni a közönségét. A múzeumigazgatók szerint ezek egyre népszerűbbek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában pedig kisebb esést láthatunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 14. 18:10
×
×
×
×