eur:
407.46
usd:
386.8
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Csontváry Kosztka Tivadar Az öreg halász című, restaurálás után visszahelyezett festménye a miskolci Herman Ottó Múzeum képtárában 2017. december 15-én.
Nyitókép: MTI/Vajda János

Különleges zseni és hős előtt tisztelgett Szeged

Halálának 100. évfordulója alkalmából országszerte megemlékeztek Csontváry Kosztka Tivadarról, a magányos festőről, akit különleges kapcsolat fűzött Szegedhez.

Csontváry Kosztka Tivadar halálának 100. évfordulója alkalmából rendeztek megemlékezést csütörtökön a Dóm téri Pantheonban. A magányos festő Szegedhez való kötődéséről Zombori István történész tartott rövid előadást, aki úgy fogalmazott, "nekünk, szegedieknek különleges okunk van arra, hogy Csontváryra nem csak általánosságban, hanem Szegedhez való különleges személyes kötődése miatt emlékezzünk".

Csontváry 1879-ben a pesti egyetem gyógyszerészetet tanult, amikor a korabeli lapok napokon át arról írtak, hogy Szeged végveszélyben van az árvíz miatt. Akkor diáktársaival alakult önkéntescsapattal Szegedre utazott, hogy részt vegyen a védekezésben.

Alighogy megérkeztek a Tisza elöntötte Szegedet és Csontváry a mentés egyik szervezője lett.

A mentés során egészsége komoly károsodást szenvedett, a természet pusztítása és az emberek szenvedésének látványa pedig szorongást és depressziót váltott ki belőle. Orvosi vélemények szerint mindez hozzájárult életének megváltozásához, jegyezte meg a történész.

A beszédet követően a kegyelet virágait helyezték el az expresszionista festőművész mellszobránál – számolt be a Délmagyar.hu.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×