Az országos rendezvényt idén negyedik alkalommal szervezik meg 63 helyszínen azzal a céllal, hogy a változatos programok révén a magyarországi emlékhelyek bekerüljenek a köztudatba és mindenki megismerkedjen a magyar történelem sorsfordító helyszíneivel, történéseivel - olvasható az eseménysorozatot létrehozó és koordináló Nemzeti Örökség Intézetének közleményében.
A megnyitót idén Esztergomban tartják, ahol mások mellett Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter és Mohos Gábor, esztergom-budapesti segédpüspök mond beszédet.
Budapesten az Országházban és környékén vezetett sétákkal és térzenével várják az érdeklődőket,
a Corvin közben Arany János emléke előtt tisztelegnek, a Dohány utcai Hősök templomában és a Hősök sírkertjében, valamint a Kálvin téri református templomban és a Ráday Gyűjteményben vezetett sétákon lehet részt venni, a Hősök terén a Szépművészeti Múzeum várja a megújult Román csarnokkal az érdeklődőket, a Ludovika Akadémián pedig épületlátogatással és Ludovika fesztivállal készülnek. A Magyar Nemzeti Múzeumban az ünnep alkalmából átadják a felújított múzeumkertet és korabeli öltözékben fogadják a látogatókat, a Magyar Tudományos Akadémián művészettörténészek által vezetett sétával készülnek, a Műegyetemen 1956. eseményeire emlékeznek korabeli levelek segítségével. A Várnegyed múzeumaiban és galériáiban, a Terror Házában és az Eötvös József Collegiumban az állandó kiállítások tekinthetők meg ingyenesen.
A Fiumei úti sírkertben egész szombaton vezetett, tematikus sétákat tartanak, de lesz biciklis és buszos túra, éjszaka pedig rendhagyó zseblámpás séta a Proscenion Drámaszínpad közreműködésével. Az eseménysorozatot a helyszínen Mága Zoltán és a Budapesti Primarius Szimfonikus Zenekar koncertje zárja az Árkádsornál felállított színpadon.
Az Új Köztemető Nemzeti Gyászparkjában Akiket feledésre ítéltek címmel tartanak sétát, valamint egy kerekasztal-beszélgetést is szerveznek Boldog Sándor István szalézi szerzetes ereklyéi címmel.
A Salgótarjáni utcai zsidó temetőben a vallási hagyományoknak megfelelően vasárnap lesznek séták, amelyek a temető történetét mutatják be.
Abasáron gasztronómiai és kulturális programokkal, a debreceni Református Nagytemplomban orgonakoncerttel és családi játékkal, Drégely váránál kerékpáros túrával, az Egri várban többek közt hét próbával és várműhellyel, Esztergomban múltidéző tárlatvezetésekkel készülnek.
A gödöllői Grassalkovich-kastélyban padlástúrával és filmvetítésekkel, Győrben több helyszínen zajló vezetésekkel és programokkal várják a közönséget, a Gyulai várban pedig solymászbemutatóval, jelmezes tárlatvezetésekkel és működő kovácsműhellyel elevenítik fel a vár középkori hangulatát.
A keszthelyi Festetics-kastélyban a koncertek mellett barokk dáma- és úri lovas bemutató, a Diósgyőri várban lovagi torna lesz, Mohácson szakvezetésekkel készülnek, Mosonmagyaróváron szabadtéri előadások és kiállítások lesznek, a muhi csata emlékművénél pedig csoportos párviadalokat és megelevenedő csataképeket láthatnak az érdeklődők.
Ópusztaszeren mára részben, vagy teljesen eltűnt tevékenységeket próbálhatnak ki korhű ruhába öltözött munkatársak segítségével a látogatók, Pápán nyomozós játék, Salgótarjánban történelmi kirakós várja a közönséget, a Sárvári Várban pedig máskor nem látható helységek nyílnak meg az érdeklődők előtt. A sátoraljaújhelyi Kazinczy Emlékcsarnokban játékos nyelvi feladatokkal készülnek, Székesfehérváron régizenei együttes koncertjével és hangszersimogatóval, Szigetváron viselet- és fegyverbemutatóval, filmvetítésekkel, Tatabányán és Vácon pedig egész napos programkavalkáddal ünneplik az Emlékhelyek napját.