Infostart.hu
eur:
357.4
usd:
312.62
bux:
142613.39
2026. július 10. péntek Amália
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója interjút ad irodájában az MTI munkatársának 2014. december 17-én.
Nyitókép: Szigetváry Zsolt

Vidnyánszky újraválasztva: már előre mondta, hogy a taóból baj lesz

Ismét Vidnyánszky Attilát választotta elnökévé a Magyar Teátrumi Társaság tisztújító közgyűlése. A Nemzeti Színház igazgatója szerint alapjaiban kell újragondolni az előadó-művészeti törvényt és mielőbb meg kell állapodni a kulturális tao helyébe lépő támogatás elosztásának mikéntjéről.

Vidnyánszky Attilát választotta ismét elnökének a Magyar Teátrumi Társaság, a testület tisztújító közgyűlésén. A Nemzeti Színház igazgatója hangsúlyozta: számos fontos eredményt értek el az elmúlt években, ám az eltelt időszak rávilágított az előadó-művészeti törvény hiányosságaira, hibáira is.

"Az előadó-művészeti törvény alapoktól való áttekintése szükségeltetik, egy sor kérdés újragondolást igényel, ez az egyik fő témánk."

A Nemzeti Színház igazgatója hozzátette: fontos cél a társulati működés megerősítése, az erre vonatkozó jogszabályok, szerződtetési feltételek harmonizálása. A közgyűlés egyik fő témája természetesen a kulturális tao eltörlése volt.

"Én már a bevezetésekor jeleztem, a törvény tárgyalásakor, hogy rengeteg gazemberséget és anomáliát fog szülni a tao, és sajnos minden, amit 2008-ban, 2009-ben előre jeleztünk, beigazolódott."

Vidnyánszky Attila hangsúlyozta: a kőszínházakat és a függetleneket egyaránt érinti a változtatás, amelynek célja, - miként fogalmazott - hogy megszüntessék az elmúlt években tapasztalt súlyos visszaéléseket.

"Én azt tartom fontosnak, és ezt is érzem, hogy nincs olyan szándék, hogy bármelyik szegmensét a magyar színházi életnek ellehetetlenítsék."

A rendező megjegyezte: a tao helyett biztosított állami forrás elosztásának mikéntje a legfontosabb kérdés, ez ügyben számos egyeztetés zajlik a hattérben. Vidnyánszky Attila az InfoRádiónak beszélt arról is, hogy ő milyen elosztást tartana megfelelőnek.

"Én úgy gondolom, hogy

a pénzek egy része normatív támogatásként kéne, hogy visszakerüljön az intézményekhez, mert annak idején, amikor bekerült a rendszerbe a tao, a fenntartók a tao növekedésének arányában folyamatosan vonultak ki,

csökkent a színházak számára nyújtott pénz. Ha tehát most megszűnik a tao, alaptevékenységekre sem lesz pénz" - mutatott rá. Vidnyánszky szerint a pénz egy része pályázható lehetne.

Az ígért állami támogatás elosztásának módjáról az emberi erőforrások minisztere dönt majd, a tárca azonban egyelőre nem nyilatkozik a kérdésben.

A Magyar Teátrumi Társaság mai közgyűlésén négy alelnököt is választottak. Az eddigi tagok - Szabó Ágnes, a Gózon Gyula Kamaraszínház; Pataki András, a Soproni Petőfi Színház és Oberfrank Pál, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatója mellé bekerült az elnökségbe Cseke Péter, a kecskeméti Katona József Színház vezetője is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elmaradt a marokkói csoda, Franciaország a legjobb négy között

Elmaradt a marokkói csoda, Franciaország a legjobb négy között

A nyolc éve világbajnok, négy esztendeje ezüstérmes európai csapat a 60. percben az első félidőben büntetőt hibázó Kylian Mbappé lövésével szerzett vezetést, majd nem sokkal később az aranylabdás Ousmane Dembele 18 méteres próbálkozása döntötte el a meccset, azaz Franciaország ugyanúgy 2–0-val ejtette ki riválisát, mint a 2022-es elődöntőben. Az Afrika-bajnok Marokkónak ezzel a kudarccal megszakadt a 34 mérkőzésen át tartó veretlenségi sorozata.

A változás nem jelenthet önkényt – így zajlott az Alaptörvény-módosítás elleni tüntetés a Sándor-palotánál

„Nem félünk!” – ez lett a csütörtök estére a Sándor-palota elé tervezett tüntetés fő rigmusa és üzenete. Beszélt mások mellett Szakács István, illetve Havasi Bertalan is. Utóbbi szerint Sulyok Tamás nem fog aláírni alkotmányellenes jogszabályt, rá vonatkozót sem. Áder János öt kérdésre adta meg a választ, üzenve az új hatalomnak.
inforadio
ARÉNA
2026.07.10. péntek, 18:00
Vinkó József
a Magyar Konyha főszerkesztője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×