eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Mit kell tudni a Föld újonnan felfedezett testvéreiről és a napjukról? - képekkel!

Mit kell tudni a Föld újonnan felfedezett "testvéreiről" és a napjukról? - képekkel!

Biztató, hogy "csak" 40 fényévnyire vannak a Földhöz hasonló, újonnan felfedezett bolygók, de több olyan körülmény is van, ami miatt nem biztos, hogy kialakulhatott rajtuk az élet - mondta Sárneczky Krisztián, az MTA Csillagászati és Földtudományi Intézetének kutatója az InfoRádiónak.

Hét, a Földhöz hasonló bolygót fedeztek fel kevesebb mint negyven fényévnyi távolságra, néhányukon élet is lehet - közölte tudósok egy nemzetközi csoportja szerdán. A bolygócsoport a Vízöntő csillagképben található.

Az égitestek szorosan egy halvány törpecsillag, a Trappist-1 körül keringenek, melynek mérete a Jupiteréhez hasonló. Három bolygó az úgynevezett lakható zónában van, ahol lehetséges a folyékony víz és így az élet jelenléte, a többi az övezet határán található.

Mit kell tudni a Föld újonnan felfedezett testvéreiről és a napjukról? - képekkel!

A Trappist-1 csillag tömege csak 8, a sugara csak 11 százaléka a Napnak. Úgy is hívják, hogy ultrahideg törpecsillag, ugyanis mindössze 2500 fokos. A csillag és a körülötte lévő bolygók felfedezése is európai tudósok csoportjának köszönhető. Három planétáról tudtak eddig, ehhez adtak most négyet, így tudunk most hétről - mondta az InfoRádiónak Sárneczky Krisztián.

A mienk után ez a legtöbb bolygós naprendszer, amit jelenleg ismerünk. 

A legizgalmasabb, hogy három vagy akár több bolygó is az úgynevezett lakhatási zónában van, vagyis ott kering, ahol elvben a felszínen folyékony víz lehet. 

Mit kell tudni a Föld újonnan felfedezett testvéreiről és a napjukról? - képekkel!

"A rendszer megközelítése jelenleg lehetetlennek látszik, de sok lehetetlen dolgot megoldott már az emberiség. A 40 fényév biztató, mert nem 100 vagy 1000, mint amiről több korábbi hír is szólt."

Mit kell tudni a Föld újonnan felfedezett testvéreiről és a napjukról? - képekkel!

A felfedezés jelentősége az, hogy a naprendszer, illetve hogy ilyen sok bolygó keringhet egy csillag körül, nem egy különleges dolog az univerzumban.

Több olyan körülmény is van, ami miatt lehet, hogy egyáltalán nincs rajtuk bonyolult élet.

"A vörös törpecsillagoknál mindig "az a baj", hogy közel kell keringeni hozzá, hogy a bolygók elég hőt kapjanak. (A keringési idejük egyébként néhány nap, tehát ott nagyon gyorsan múlnak az évek.) Ám a törpecsillagokon is előfordulnak napkitörések, amik viszont így sokkal jobban veszélyeztetik ezeket a planétákat. Ez nagyon nem szerencsés az élet kialakulása szempontjából. Ezek ráadásul jóval fiatalabbak, mint a Föld, a csillag mindössze 500 millió éves. Mindezek miatt könnyen lehet, hogy a bonyolult élet nem is tudott kialakulni - már ha egyáltalán elkezdődött a kialakulása".

Mit kell tudni a Föld újonnan felfedezett testvéreiről és a napjukról? - képekkel!

Még több Google doodle a logók honlapján.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

A hét eleje a különböző mentőszolgálatok több száz tagja keresi a hétfő este az alsó--szászországi Bremervördében eltűnt hatéves kisfiút. A rendkívüli erőkkel l folyó kutatást nehezíti, hogy a hatéves Arian autista. Ez az oka annak, hogy a felkutatására a hatóságok a legkülönbözőbb eszközöket vetik be, és az autizmus szakértőivel is konzultálnak. Szombat délutánig azonban még semmi eredmény nélkül, de nem adták fel a reményt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Hamarosan örökké élhetünk?

Hamarosan örökké élhetünk?

Egy furcsa és stagnáló társadalomhoz vezetne, ha az emberek még 120 évesen is élnének – véli Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas molekuláris biológus. A „Miért halunk meg: Az öregedés új tudománya és a halhatatlanság keresése” című könyv szerzője szerint ráadásul irreális elképzelése az, hogy halálunkig megmaradnak szellemi képességeink. Ezért is int óvatosságra a biológiai törvényekkel dacoló öregedéskutatásokkal kapcsolatban, amelyekből egyre több indul, és nemcsak a technológiai fejlődés adta lehetőségek miatt. Azért is, mert a világ legnagyobb részén egyre nő a várható élettartam, aminek egészen a gazdasági és társadalmi következményei lesznek. Nem a lehető leghosszabb élet tehát a legfontosabb célja ezeknek a kutatásoknak, hanem lehető leghosszabb viszonylagos egészségben eltöltött élet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×