Infostart.hu
eur:
362.11
usd:
318.13
bux:
145381.91
2026. július 29. szerda Flóra, Márta

Korrupcióról szóló orosz alkotás lett a legjobb film a londoni filmfesztiválon

Egy oroszországi kisvárosban folyó korrupciót pellengérre állító filmnek, Andrej Zvjagincev Leviathan című alkotásának ítélte oda a zsűri a legjobb film díját az 58. BFI Londoni Filmfesztiválon.

Az alkotás az idei cannes-i filmfesztiválon elnyerte a legjobb forgatókönyvért járó díjat, és több nemzetközi megmérettetésen is elismerést kapott. Az illetékes orosz bizottság a minap ezt a filmet jelölte a legjobb idegen nyelvű filmért járó Oscar-díjra. A héber leviatan megfelelőjéről, a tengeri kígyóról elnevezett film Alekszandr Rodnyanszkij producer szerint "keresztény költészettel és jelképekkel teli példázat, amely a legigénytelenebb nézőt is képes megérinteni".

A londoni filmfesztivál zsűrije, amelyben részt vett James MacAvoy színész és Jeremy Thomas producer is, a film legnagyobb erényeként a témaválasztást és nagyszerűséget méltatta.

A legjobb elsőfilmes rendezőnek járó díjat is kelet-európai alkotónak ítélték oda: Miroszlav Szlabospickij ukrán rendező nyerte el The Tribe című, teljes egészében jelnyelven előadott filmjéért, amely tinédzser bandák erőszakcselekményeiről szól egy hallássérült gyerekek bentlakásos iskolájában.

A legjobb dokumentumfilmnek járó díjat a szíriai háború brutalitásainak bemutatásáért a Párizsban dolgozó Ossama Mohammed és Wian Simav Bedirxan Silvered Water, Syria Self-Portrait című filmje kapta.

A fesztiválon a Brit Filmintézet (BFI) legnagyobb elismerésével, a testületbeli tagsággal tüntették ki a Stephen Frears filmrendezőt, akinek legutóbbi munkája, a Philomena - Határtalan szeretet Judi Denchcsel a főszerepben forgatókönyvéért BAFTA-díjat kapott és négy kategóriában Oscar-díjra is jelölték.

Az október 8-án kezdődött filmfesztivál vasárnap a Fury című második világháborús dráma európai premierjével zárul. Az eseményen a produkció forgatókönyvírója és rendezője, David Ayer és a film főszerepét alakító Brad Pitt is részt vesz.

Címlapról ajánljuk
Máris jön a pályázat a vagyonvisszaszerzési hivatal vezetői posztjaira

Máris jön a pályázat a vagyonvisszaszerzési hivatal vezetői posztjaira

Várhatóan augusztus 16-ig lehet pályázni a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal (NVVH) elnöki és elnökhelyettesi posztjára, az Országgyűlés pedig augusztus 27-én vagy 28-án választhatja meg a most létrehozott hivatal öt tisztségviselőjét. Az igazságügyi bizottság szerda délután újra ülésezik, mert az ellenzéki képviselők távolmaradása miatt első körben nem tudták kiírni a pályázatokat.

Hőség: jön a vörös kód

A hőségriadó miatt ismét életbe lép a vörös kód elnevezésű országos intézkedéssorozat csütörtökön – jelentette be Kátai-Németh Vilmos családügyi és szociális miniszter
inforadio
ARÉNA
2026.07.29. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az OTP Alapkezelő szenior portfolió menedzsere
Hatalmas veszélyben Magyarország élővizei: mindenki a szomorú rekordokra figyel

Hatalmas veszélyben Magyarország élővizei: mindenki a szomorú rekordokra figyel

Az elmúlt hónapok száraz időjárása az országos aszályhelyzet mellett hazánk élővizeireis nagy hatást gyakorol. A Dunán kedden a valaha mért legalacsonyabb, 28 centiméteres vízállást regisztrálták Budapesten, a folyó alacsony szintje pedig már a hajózást és a paksi atomerőmű működését is érinti. A Velencei-tó vízszintje már júniusban megdöntötte a korábbi negatív csúcsot, és a modellszámítások szerint augusztusra akár meg is szűnhet a tó összefüggő vízfelülete. A Balatonon júniusban rekord vízhőmérsékletet mértek, az alacsony vízállás miatt pedig a Kékszalag útvonalát is módosítani kellett. A Google Trends adatai alapján megnéztük, hogy alakult az érdeklődés a legnagyobb élővizeink iránt az elmúlt időszakban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×