eur:
402.94
usd:
348.84
bux:
95317.22
2025. június 15. vasárnap Jolán, Vid
A kaliforniai autópálya-rendőrség tagjai őrizetbe veszik a bevándorlási hatóságok ellen tüntetők egyikét Los Angelesben 2025. június 10-én. A megmozdulások június 6-án kezdődtek a kaliforniai nagyvárosban. Donald Trump amerikai elnök a Nemzeti Gárda után a tengerészgyalogságot is kivezényelte a tüntetők megfékezésére.
Nyitókép: MTI/EPA/Caroline Brehman

Kijárási tilalmat rendeltek el Los Angeles belvárosában

A helyi idő szerint kedd estétől szerda hajnalig érvényben lévő tilalomra a város szívében zajló tüntetések miatt van szükség - jelentette ki sajtótájékoztatóján Karen Bass, hozzátéve, hogy az illegális bevándorlók felkutatását célzó razziák elleni tiltakozásokon jelentős anyagi károk keletkeztek, a feldühödött emberek például üzleteket is megrongáltak.

"A rendfenntartó erők őrizetbe vesznek mindenkit, aki a tilalmat megszegi" - figyelmeztetett. A polgármester szerint a tiltakozások nagyjából öt belvárosi utcára összpontosulnak, de az erőszak és a fosztogatás miatt elrendelte a kijárási tilalmat. A rendőrség tájékoztatása szerint 197 embert vettek őrizetbe kedden. A polgármester mindazonáltal hangsúlyozta, hogy a tiltakozók nagy része békésen tüntet, a rendbontásért és fosztogatásokért pedig "agitátorok" kis csoportját tette felelőssé.

Los Angelesben napok óta zajlanak tiltakozások a biztonsági erők razziái ellen. A megmozdulásokra válaszul Donald Trump elnök a nemzeti gárdát is mozgósította, valamint 700 tengerészgyalogost is a helyszínre küldött azzal az indokkal, hogy a helyzet kicsúszott a helyi hatóságok ellenőrzése alól. Trump az Észak-Karolina állambeli Fort Bragg támaszponton elmondott beszédében a tüntetőket "idegen zászlót lengető lázongóknak" nevezte, akiknek célja az ország megszállása.

A tüntetéseken többen mexikói zászlókkal vonultak fel.

"Amit Kaliforniában láthatnak, az a béke, a közrend és a szuverenitásunk elleni teljes körű támadás" - jelentette ki. Az elnök fogadkozott, hogy "fel fogják szabadítani Los Angelest".

"Ezek állatok, de büszkén lengetik más országok zászlóit; nem az amerikai zászlót. Azt csak felgyújtják" - fogalmazott. Gavin Newsom, Kalifornia demokrata párti kormányzója mindazonáltal hatalommal való visszaéléssel vádolta Trumpot, hozzátéve: "ok nélkül, törvénytelenül" vezényelte a nemzeti gárdát a helyszínre, és a lépésről nem egyeztetett az állam hatóságaival, és a kormányzó szerint az elnök intézkedései miatt szabadultak el az indulatok.

"A hivatalban lévő elnök égbekiáltó hatalmi visszaélése olaj volt a tűzre, amivel veszélybe sodorta az itt élőket, a rendőrtiszteket és a Nemzeti Gárdát is" - mondta Newsom videoüzenetében. A demokrácia támadás alatt áll - szögezte le a kormányzó. Kalifornia állam bírósághoz fordult, hogy leállítsa a szövetségi erők Los Angelesben vezénylését. Válaszul Trump arra utalt, hogy Newsomot le kellene tartóztatni.

Trump azt közölte, "a város már lángokban állna", ha nem küldött volna csapatokat Kaliforniába.

Címlapról ajánljuk
Irán: tűz a világ legnagyobb gázkitermelő helyén lévő egyik üzemben

Irán: tűz a világ legnagyobb gázkitermelő helyén lévő egyik üzemben

Irán és Izrael is rakétákat lőtt ki vasárnapra virradó éjszaka. Az iráni Tasnim félhivatalos iráni hírügynökség szombat éjjeli jelentése szerint Irán részlegesen felfüggesztette a termelést a világ legnagyobb gázkitermelő helyén lévő egyik üzemben, ahol izraeli légicsapás következtében tűz keletkezett.

A jövő elkezdődött – izzasztó adatokkal szembesít a kutató

Irakban 80 éves mélypontra apadtak a vízkészletek, az Ibériai-félszigeten 12-13 fokkal melegebb van és a következő napokban hőmérsékleti rekordok fognak megdőlni. Az időjárási szélsőségek az előttünk álló évtizedekben humanitárius válságot okozhatnak a Közel-Keleten – figyelmeztetett az InfoRádióban Kovács Erik, a Klímapolitikai Kutatóintézet vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×