Starmer és az EU vezetőinek részvételével hétfőn – a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (brexit) óta először – hivatalos kétoldalú csúcsértekezletet tartottak Londonban, és ezen számos egyéb megállapodás mellett egyezség született arról, hogy
az uniós országokba látogató brit állampolgárok használhatják az e-kapukat, vagyis az elektronikus beléptető rendszereket.
A Downing Street erről szóló tájékoztatásának megfogalmazása szerint ennek célja, hogy a brit beutazók elkerülhessék „a rettegett sorokat” a határellenőrző pontokon.
A csúcstalálkozó utáni sajtóértekezletén Keir Starmer személyesen is megerősítette, hogy az unióval hétfőn elért megállapodás értelmében a brit utazók ezentúl használhatják az EU-országok határátkelő pontjain az e-kapukat.
A brit kormányfő is úgy fogalmazott, hogy ez az egyezmény véget vet az útlevélellenőrző pultok előtti „hatalmas soroknak”.
Starmer kijelentette: arra szólítja fel az összes EU-tagországot, hogy haladéktalanul segítsék elő az e-kapuk használatáról szóló megállapodás gyakorlati megvalósulását.
A brit és az uniós fiatalok mozgási szabadságának kölcsönös biztosításáról szólva a munkáspárti brit miniszterelnök megismételte a hivatala által nem sokkal korábban ismertetett állásfoglalást, amely szerint ennek elérése érdekében a csúcstalálkozón egyelőre az együttműködés folytatásáról született megállapodás.
Keir Starmer hangsúlyozta: a kezdeményezés alapján a fiatalok szabadon utazhatnak és vállalhatnak munkát Európában és Nagy-Britanniában, de a brit kormány e program végrehajtása során „megfelelő létszám- és időtartambeli korlátozásokat, valamint vízumelőírásokat” kíván érvényesíteni.
A brit kormányfő nem részletezte, hogy a programban résztvevő európai uniós fiataloknak milyen vízumra lesz szükségük.
Ebben a kérdésben egyelőre nézeteltérés van London és az EU között, mivel az Európai Bizottság több ízben jelezte, hogy a munkáspárti brit kormány által célként kitűzött érdemi közeledés egyik kulcsfontosságú elemének tartaná a 18-30 év közötti uniós és brit állampolgárok megkötések nélküli utazási, letelepedési, tanulási és munkavállalási lehetőségének megteremtését.
Az európai uniós állampolgárok április 2. óta csak elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be Nagy-Britanniába. Az ETA két évig vagy a kérelmező útlevelének lejártáig érvényes, és az érvényességi idő alatt korlátlan számú nagy-britanniai beutazást tesz lehetővé, de esetenként legfeljebb hathónapnyi tartózkodást engedélyez, és munkavállalásra nem jogosít.