eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 19. szombat Emma
Signal üzenetküldő alkalmazás
Nyitókép: Infostart

Véletlenül egy főszerkesztő is végignézte a titkos amerikai katonai beszélgetést

A jemeni húszik ellen légicsapásokat vitatták meg. Donald Trump is reagált a történtekre.

A Fehér Ház vizsgálatot indított hétfőn, hogy miként kerülhetett bele egy újságíró az adminisztráció azon zárt internetes kommunikációs csoportjába, amelyben az érintett zsurnaliszta állítása szerint vezető tisztségviselők a jemeni húszik ellen légicsapások terveit vitatták meg.

Brian Hughes, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője elmondta, hogy "nem szándékolt" módon a minősített adatokról szóló kommunikáció részesévé vált egy arra fel nem hatalmazott személy.

Az esetről az érintett újságíró, Jeffrey Goldberg, a The Atlantic lap főszerkesztője számolt be. Állítása szerint a nemzetbiztonsági tanácsadó Mike Waltz felől érkezett meghívás a Signal üzenetküldő alkalmazás zárt csoportjába, amit elfogadott. Az újságíró így részesévé vált annak az online üzenetváltásnak, amelynek

összesen 18 tagja volt, köztük J.D Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, Mike Waltz, nemzetbiztonsági tanácsadó és John Ratcliffe, a CIA igazgatója.

A főszerkesztő elmondása szerint a csoport tagjaként nyomon tudta követni a jemeni húszik elleni amerikai légicsapásról zajló belső kormányzati eszmecserét, aminek révén előre értesült a március 15-én végrehajtott amerikai csapásról a húszik több célpontja ellen. A beszélgetésből egy-két képernyőfelvétel is kiszivárgott.

A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője az üggyel kapcsolatban megjegyezte, hogy ugyan illetéktelenül vált a csoport tagjává egy személy, ugyanakkor ami nyilvánosságra került, bemutatja, hogy az adminisztráció vezető tisztségviselői között mély és átgondolt koordináció van szakpolitikai kérdésekben. Brian Hughes megjegyezte, a húszik elleni katonai akció sikere demonstrálta, hogy az nem jelentett kockázatot sem amerikai katonákra, sem a nemzetbiztonságra.

Az ügy szóba került a Kongresszus felsőházában, ahol Chuck Schumer demokrata szenátor bírálta, hogy vezető tisztségviselők érzékeny kormányzati információkat osztottak meg egymással egy külső internetes platformon.

Az Egyesült Államok történetének egyik legsúlyosabb szivárogtatási botránya kapcsán Donald Trump amerikai elnök egy újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, hogy semmit nem tud az ügyről, ami még akár igaz is lehet, hiszen az elnök nem volt benne a csoportban. Ugyanakkor Goldberg a cikk élesítését megelőzően a csoport résztvevőinek is küldött kérdéseket, így a történteknek elvileg el kellett jutniuk a megjelenés előtt az elnökhöz is - írta a hvg.hu. A kezdeti értetlenkedés után pár órával az elnök már viccelődött a történteken, a saját közösségi médiaprofilján megosztotta Elon Musk egy bejegyzését, amiben a Tesla-vezér arról írt, hogy a legjobb hely egy holttest elrejtésére az Atlantic második oldala, mert senki nem olvassa addig a lapot.

Pete Hegseth védelmi miniszter megtévesztésben utazó, szemétben turkáló, "úgynevezett újságírónak" nevezte Goldberget, majd letagadta, hogy bárki is haditerveket osztott volna meg a csoportban. A demokrata ellenzék egyébként a hiba miatt Hegseth távozását kezdte követelni, de Mike Waltz, a meghívó küldője sem lehet nyugodt.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: Kós Hubert a csúcsidőszakát éli, Milák Kristófnak gyorsulnia kell

Sós Csaba: Kós Hubert a csúcsidőszakát éli, Milák Kristófnak gyorsulnia kell

Kós Hubert hosszú ideje kiegyensúlyozottan versenyez, ami a világklasszisok védjegye – mondta az InfoRádióban a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya. Úgy véli, a férfi 200 méteres hátúszás olimpiai bajnoka több számban fog versenyezni a nyári, szingapúri vb-n, mint a tavalyi ötkarikás játékokon. Sós Csaba szerint Milák Kristóf most nincs élete formájában, de továbbra is kiváló versenyzőnek tartja, és bízik benne, hogy az év legfontosabb versenyére megfelelő állapotban lesz.

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×