eur:
402.22
usd:
382.98
bux:
87980.76
2025. február 21. péntek Eleonóra
Nyitókép: Szijjártó Péter/Facebook

Lesz-e magyar blokkolás? – Fontos ügyben szavaz most Brüsszelben Szijjártó Péter

„Az dönti el a szavazatunkat, hogy az Európai Bizottság ad-e garanciát arra, hogy a jövőben fellép minden olyan esetben, amikor uniós tagállamok energiabiztonságát fenyegetik az Európai Unión kívülről” – írta a magyar tárcavezető az uniós külügyminiszterek hétfői tanácsülésének tétjéről.

Hétfő délelőtt Brüsszelben ülnek össze az Európai Unió külügyminiszterei, hogy döntsenek az Oroszországgal szemben január 31-ig fennálló szankciók esetleges meghosszabbításáról. Orbán Viktor pénteken megvétózta a szankciók hosszabbítását. A magyar miniszterelnök pénteken reggel a Kossuth rádióban azt mondta: Magyarország mintegy 7500 milliárd forintot veszített el az elmúlt három évben a szankciók miatt, ami jóval több, mint amennyit a magyarok jövedelemadóként az államkasszába befizetnek. Orbán Viktor három feltételt szabott a szankciók meghosszabbításának támogatásához, amelyekről itt írtunk. Szijjártó Péter pénteken arról beszélt, hogy "be kellett rántani a kéziféket", majd később kiderült, hétfőre halasztódott a szavazás.

Ha a mai uniós külügyminiszteri találkozón Szijjártó Péter blokkolja a szankciókat, alkupozícióba kerülhet Orbán Viktor a február 3-ai nem hivatalos EU-csúcson, melyet Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke hívott össze a limont-i kastélyba – írja az atv.hu.

A limont-i tanácskozáson a 27 uniós tagállam vezetői mellett más fontos vendégek – többek között Mark Rutte NATO-főtitkár – is részt vesznek, az ülésen az európai védelem témájával foglalkoznak kiemelten. Várhatóan szó lesz az Ukrajnának nyújtott támogatásokról, valamint az EU és a NATO közötti együttműködési lehetőségekről is.

Szijjártó Péter a hét végén telefonon beszélt Kaja Kalasszal, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével és egyértelművé tette: Magyarország elvárja tőle is és az Európai Unió vezetőitől is, hogy a tagállamok érdekében lépjenek fel, vagyis megfogalmazása szerint „minket képviseljenek kifelé és ne másokat képviseljenek befelé”.

A magyar külügyminiszter a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában azt mondta, hogy az energiabiztonság területén az Európai Unió „nemcsak félrefordítja a fejét, hanem még bizonyos szempontból

biztatja is az ukránokat arra, hogy rendkívül szemtelenül viselkedjenek az uniós országok egy csoportjával, így gyakorlatilag magával az Európai Unióval szemben”.

A magyar kormány legfőbb kifogása, hogy az ukránok leállították az orosz gáztranzitot, illetve drágítják a gáz és az olaj árát. Orbán Viktor úgy fogalmazott: „ha az ukránok segítséget akarnak – például, hogy szankcionáljuk az oroszokat – akkor tessék újra kinyitni a gázútvonalat, és tessék megengedni, hogy a közép-európai országok, köztük Magyarország behozhassa Ukrajnán keresztül”.

Szijjártó Péter vasárnap Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel is egyeztetett, és nem kizárt, hogy az közöttük elhangzottaknak is hatása lesz a mai uniós külügyminiszteri találkozóra.

A magyar külügyminiszter hétfő reggel bejegyzéssel jelentkezett a Facebookon, közvetlenül az elutazása előtt. Mint írja, az Oroszország ellen bevezetett szankciók „csúnyán kudarcba fulladtak és óriási károkat okoztak Európának”. Úgy véli, véget kell vetni annak, hogy az Európai Bizottság nem az uniós tagállamok érdekeit képviseli, hanem a tagjelölt Ukrajnáét.

„Ma, az EU-s külügyminiszterek tanácsülésén az dönti el a szavazatunkat, hogy az Európai Bizottság ad-e garanciát arra, hogy a jövőben fellép minden olyan esetben, amikor uniós tagállamok energiabiztonságát fenyegetik az Európai Unión kívülről” – jegyezte meg a tárcavezető.

Címlapról ajánljuk
Robert Fico: Szlovákiának nincs keresnivalója a harci találkozókon

Robert Fico: Szlovákiának nincs keresnivalója a "harci találkozókon"

Megegyeztek a szlovák kormánypártok a koalíciós szerződés módosításáról, melynek értelmében Robert Fico pártja, a Smer két minisztériummal gazdagodott, míg koalíciós partnerei elveszítettek egy-egy tárcát. A miniszterelnök a kormánykoalíció stabilizálására és a parlamenti kormánytöbbség visszaállítására fogja felhasználni ezt a politikai befolyását. A kormányfő arról is beszélt, hogy Párizsban a "háború barátainak" találkozója zajlik, Szlovákiának pedig semmi keresnivalója az ilyen "harci találkozókon".

Trump és Musk egyetért abban, hogy ki akar éket verni közéjük

Sokan spekulálnak arról, hogy vajon mi boronálta össze az amerikai elnököt és a milliárdos üzletembert, illetve arról, hogy „a két dudás egy csárdában” esete áll-e fenn, és meddig tart ki a barátság. Közös interjúban beszéltek arról, hogy ki próbál éket verni közéjük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.21. péntek, 18:00
Lánczi Tamás
a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke
Jelentett a Mol: házi feladat elvégezve

Jelentett a Mol: házi feladat elvégezve

Ma hajnalban közzétette a 2024. évi negyedik negyedéves gyorsjelentését a Mol: a legfrissebb számok alapján azt láthatjuk, hogy az olajcég egyre inkább tér vissza a normalitásba, azaz az orosz-ukrán háború kirobbanása okozta energiaválság előtti teljesítményhez. A friss számok tehát messze vannak azoktól az eredményektől, amiket a rendkívül magas energiaár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül: elég csak a csökkenő olajárakra, a finomítói prémiumok csökkenésére és a szezonálisan alacsony keresletre gondolni, ami a fogyasztói szolgáltatások szegmens eredményén mutatkozott meg. A másik oldalon viszont növelte az eredményt a megugró gázár és a Brent-Ural árkülönbözet emelkedése, mindezekkel a háttérben egészen erős negyedévet tudott zárni az olajcég. Az egész éves teljesítmény ismeretében fontos kiemelni, hogy a Mol a fontosabb sorokon elérte a 2024-re kitűzött céljait, a 2025-ös üzleti évre pedig a tavalyihoz nagyon hasonló várakozásai vannak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×