Infostart.hu
eur:
379.44
usd:
319.52
bux:
129447.89
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Zoran Milanovic új horvát államfő beszél a beiktatási ünnepségén a zágrábi elnöki hivatalban 2020. február 18-án. Milanovic, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (SDP) jelöltje január elején nyerte meg az elnökválasztás második fordulóját Kolinda Grabar-Kitaroviccsal szemben a szavazatok 52,7 százalékával.
Nyitókép: MTI/EPA/Antonio Bat

A megválasztott horvát elnök népszerűsége nem éppen ugyanakkora, mint a pártjáé - szakértő

A hivatalos részeredmények szerint Zoran Milanovics jelenlegi államfő, a Szociáldemokrata Párt által támogatott jelölt nyerte meg a horvátországi elnökválasztás vasárnap tartott második fordulóját. Az eredményről az InfoRádió Viola Cintiát, a Magyar Külügyi Intézet kutatóját kérdezte.

A horvát demokrácia történetében kétszer sikerült az első fordulóban nyernie egy jelöltnek, mindkét esetben Franjo Tudjman volt ez a személy. Most Milanovic elég közel járt ahhoz, hogy megismételje ezt az eredményt - mondta Viola Cintia, a Magyar Külügyi Intézet kutatója.

Hozzátette: a második fordulóban viszont már sikerült abszolút győzelmet aratnia, 75 százalék körüli eredménnyel győzött. Ilyen arányú győzelmet nem jósoltak, még a legelrugaszkodottabb számok is 60 százalék körülire becsülték a győzelmét. Ez azt is mutatja, hogy a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) a megítélése folyamatosan romlik a társadalomban, ez a két tényező találkozott akkor, amikor Milanovic, a Szociáldemokrata Párt (SDP) által támogatott jelölt győzni tudott a második fordulóban.

Az előző ciklusban gyakori volt a köztársasági elnök és a miniszterelnök közötti adok-kapok, ez várhatóan folytatódni fog a kormány és az elnök között, még úgy is, hogy Milanovic a győzelmi beszédében hangsúlyozta, kezet nyújt a kormánynak.

Horvátországban a külpolitikába és a védelempolitikába beleszólása van az elnöknek, alakítója is lehet ezeknek. Az orosz-ukrán háborúban mutatott horvát álláspont például meglehetősen kettős, a kormánypárt erős Ukrajna-barát politikát folytat, míg az elnök inkább békepárti és semleges álláspontra helyezkedett.

Horvátországban áprilisban voltak választások, a HDZ nyert, de nem tudott egyedül kormányt alakítani, szüksége volt koalíciós partnerekre.

Tavasz óta korrupciós botrányok rázzák a HDZ-t, novemberben az egészségügyi miniszternek le is kellett mondania

- emlékeztetett a kutató. A harmadik legnagyobb a horvát infláció az eurózónában, és súlyos munkaerőhiánnyal is küzd, ezek a körülmények meglehetősen aláássák a HDZ népszerűségét, ugyanakkor a szociáldemokrata párt nem tudta megelőzni a HDZ-t a népszerűségi listán.

Előre hozott választás esélye ezért most nem látszik, a HDZ-nek még mindig van olyan támogatottsága, hogy ez ne merüljön fel - hangsúlyozta a Magyar Külügyi Intézet kutatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, majd délutánra vegyes kép alakult ki. Délután a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adatok érkeztek az USA-ból, amire kezdetben felpattantak a tőzsdék, viszont később elolvadt az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×