Infostart.hu
eur:
388.49
usd:
334.89
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér
President of Croatia Zoran Milanovic attends the meeting of the presidents of the Arraiolos group at Wawel Castle in Krakow, Poland, on October 11, 2024. Arraiolos is an informal, annual meeting of the group of Presidents of the European Union devoted to the most important European and global issues. It is the largest event in the field of international politics organized this year in Poland. The main topic of this years meeting is the deepening of transatlantic relations in the era of global challenges and threats. (Photo by Klaudia Radecka/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: Klaudia Radecka/NurPhoto via Getty Images

Horvátországban az EU-val szemben kritikus elnökjelölt áll nyerésre - szakértői vélemény

A szakértők szerint csupán formaság lesz a horvát elnökválasztás második fordulója, miután a hétvégi első fordulóban a jelenlegi elnök, Zoran Milanovic megszerezte a szavazatok közel 50 százalékát. Németh Ferenc Balkán-szakértőt kérdeztük.

Zoran Milanovicnak majdnem sikerült az, amit utoljára Horvátországban az 1990-es években tapasztalhattunk: majdnem az első fordulóban összejött az 50 százalék plusz egy szavazatos támogatottsága - mondta Németh Ferenc.

Jelenleg Milanovic 49,1 százalékon áll, míg a második körbe bejutott, a HDZ által támogatott jelölt, Dragan Primorac 19 százalékot szerzett, ez szinte behozhatatlan előny, tehát a január közepén esedékes második fordulót meg fogják tartani, de borítékolható, hogy Milanovic lesz továbbra is az elkövetkező öt évben Horvátország elnöke - hangsúlyozta a szakértő.

Milanovic nacionalista politikusnak mondható Németh Ferenc szerint. Mint mondta: erős NATO és unióellenes kritikát fogalmazott meg Ukrajna támogatásával kapcsolatban, például nem küldene horvát katonákat Ukrajnába, sőt, az ukrán katonák kiképzésében való horvát részvételt is erősen bírálta.

Az elmúlt négy-öt évet a köztársasági elnök, illetve a miniszterelnök közötti adok-kapok határozta meg. Vitáik szinte mindennaposak voltak, és ezek kiterjedtek a külpolitika és biztonságpolitika számos területére. A szakértő szerint Milanovicsot konfrontatív politikusként lehet jellemezni, és attól függetlenül, hogy államfőként korlátozott a jogköre, kül- és biztonságpolitikai kérdésekben meghatározó a szerepe.

Hagyományosan a mindenkori magyar kormányok, és a jelenlegi magyar kormány is az Andrej Plenkovic miniszterelnök által irányított HDZ-vel, tehát a Horvát Demokrata Közösséggel ápol kapcsolatokat - emelte ki Németh Ferenc. Mint mondta: az utóbbi években itt azonban változás volt tapasztalható. A magyar kormány inkább a jelenleg regnáló Milanovic elnökkel vállal sorsközösséget, különösen az ukrajnai háború miatt, illetve az EU-val szembeni kritikai álláspontjából fakadó sorsközösség miatt.

Ettől függetlenül a magyar-horvát kapcsolatok meglehetősen jónak tekinthetőek - emelte ki a szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×