Infostart.hu
eur:
385.47
usd:
332
bux:
120942.81
2026. január 16. péntek Gusztáv
Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) dolgozói vizsgálnak egy helyszínt, miután korábban egy autó belehajtott az ünneplő tömegbe a Louisana állambeli New Orleans egyik népszerű főutcájában 2025. január 1-jén.
Nyitókép: MTI/AP/Matthew Hinton

Újabb információk New Orleans-ból: több a halálos áldozat

Tovább emelkedett a halálos áldozatok száma a New Orleans-ban újév napjának hajnalán elkövetett gázolásos merénylet nyomán, a sebesültek közül pedig többek állapota életveszélyes - közölték a nagyváros tisztségviselői helyi idő szerint szerdán este.

A halottkémi hivatal közlése szerint 15 embert nyilvánítottak halottnak a támadás érintettjei közül. A sebesültek száma - a korábbi tájékoztatások szerint - meghaladja a 35-öt.

A nyomozóhatóságok közölték, hogy a támadáshoz használt kisteherautóban az Iszlám Állam zászlóját találták meg. A New Orleans történelmi belvárosában, a Bourbon Streeten elkövetett terrorcselekményhez használt járműben fegyvereket, valamint csőbombákat is találtak.

A támadás elkövetőjeként az Egyesült Államokban született, amerikai állampolgárságú, Texasban élő Samszúd din Dzsabbart nevezte meg a hatóság képviselője a szerdán tartott sajtótájékoztatón. Később nyilvánosságra került információk szerint a 42 éves férfi katona volt az amerikai hadseregben, és 2009 februárjától 2010 januárjáig Afganisztánban is szolgált, ezt követően pedig 2020-ig a hadsereg kötelékében informatikusként dolgozott. Több katonai kitüntetéssel szerelt le.

A vizsgálatot vezető Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) feltételezése szerint nem magányos elkövetőről van szó, hanem terroristasejt állhat a háttérben. Közölték azt is, hogy New Orleans belvárosából videófelvételek vannak három férfiról és egy nőről, aki a jelek szerint robbanóeszközöket próbált elhelyezni. A felvételek elemzése tart, a feltételezett tettestársak ellen hajtóvadászatot ígértek, és a lakosság segítségét kérték.

New Orleans zenei klubjairól ismert történelmi belvárosában, a Bourbon Streeten a merénylő újév hajnalán, nem sokkal 3 óra után hajtott az emberek közé, megkerülve a felállított akadályokat. A támadó ezt követően fegyverrel tüzet nyitott, a tűzpárbajban két rendőr megsebesült, din Dzsabbar életét vesztette.

Jeff Landry, Louisiana állam kormányzója hangsúlyozta, hogy a támadás helye, a Bourbon Street rendőrségi műveleti helyszín, ezért zárva tartják, és egyben veszélyhelyzetet hirdetett ki New Orleans-ra.

LaToya Cantrell, New Orleans polgármestere közölte, hogy fokozták a biztonsági intézkedéseket, így az emberek védelmére emelt barikádokból is több lesz.

Anne Kirkpatrick, a Mississippi folyó torkolatában fekvő Louisiana állambeli nagyváros rendőrfőnöke egy korábbi sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, "ez a férfi megpróbált annyi embert elgázolni, amennyit csak tud".

Joe Biden elnök közleményben nyilvánított részvétet az áldozatok hozzátartozói felé, és minden szövetségi forrást megígért a nyomozáshoz, valamint azt hangoztatta, hogy az erőszakra nincs igazolás.

Donald Trump leendő elnök közleményében szintén részvétet nyilvánított, és a "puszta gonosz" megjelenésének nevezte a történteket. Hivatalba lépése után intézkedéseket ígért és azt, hogy New Orleans minden támogatást megkap a vizsgálathoz és a következmények felszámolásához.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: nőni fog a nyomás, hogy magyar fiatalok menjenek katonaként Ukrajnába

Orbán Viktor péntek reggel: nőni fog a nyomás, hogy magyar fiatalok menjenek katonaként Ukrajnába

A Kossuth rádióban kezdte munkanapját a miniszterelnök. Szerinte a hópróbát kiállta az ország, a hidegben pedig fűtéshez használt fa hiánya miatt nem halhat meg senki. Szólt még az Ukrajna-támogatási csomagról, amely kapcsán az ukrán tónus bicskanyitogató, Brüsszel pedig kitapos és kiprésel most mindenkiből minden pénzt, ehhez Magyarországgal szembeni követeléslista is társul, aminek elutasítására irányul a Nemzeti Petíció.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Elfogyott a lendület a tőzsdéken, geopolitikai eseményekre figyel a piac

Elfogyott a lendület a tőzsdéken, geopolitikai eseményekre figyel a piac

Az elmúlt napokban a geopolitikai események vpltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Pluszban zártak tegnap az amerikai tőzsdék, a chiprészvények nagyot mentek a tajvani TSMC chip bérgyártó vártnál jobb negyedéves eredményei után, de a tegnap jelentő bankrészvények (GS, MS) is 5 százalék körüli pluszban zártak. Az ázsiai tőzsdék szintén emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb a hangulat, bár csak minimális az esés mértéke.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×