eur:
408.78
usd:
398.6
bux:
84800.73
2025. február 3. hétfő Balázs
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b) és Donald Tusk lengyel miniszterelnök kétoldalú biztonsági megállapodás aláírt példányait mutatja a varsói kormányfői hivatalban 2024. július 8-án, az Ukrajna elleni orosz háború harmadik évében.
Nyitókép: MTI/EPA/PAP/Rafal Guz

Lengyel vélemény: Ukrajna nem tehet engedményeket Oroszországnak a majdani béketárgyaláson

A lengyel miniszterelnök az ukrán elnökkel folytatott tárgyalásán beszélt erről.

Ukrajnának semmi oka sincs arra, hogy engedményeket tegyen Oroszországnak abban az esetben, ha béketárgyalásokra kerülne sor, Lengyelország pedig jelenleg nem tervezi, hogy katonákat küldjön Ukrajnába - jelentette ki kedden, a nyugat-ukrajnai Lembergben (Lviv) tett látogatásán a lengyel miniszterelnök, miután tárgyalásokat folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.

Donald Tusk a sajtónak nyilatkozva kijelentette, hogy "Oroszországnak újra kellene gondolnia a cselekedeteit, hiszen ő támadta meg Ukrajnát". Hangsúlyozta, hogy "ez csak úgy érhető el, ha Ukrajna a béketárgyalások kezdetéig is teljes körű támogatásban és szolidaritásban részesül".

A lengyel miniszterelnök hangsúlyozta azt is, hogy "Lengyelországot és Ukrajnát nemcsak a mindkét országra jellemző mély igazságérzet, hanem geopolitikai érdekeik is összekötik, a lengyel és az ukrán emberek pedig mindenkinél jobban értik, hogy az Ukrajna ellen indított orosz agresszió igazságtalan".

Nyugati békefenntartó katonák esetleges Ukrajnába küldéséről szólva Tusk azt mondta: "ennek feltételeit nagyon körültektintően és alaposan át kell gondolni, de az a legfontosabb, hogy mindent megtegyünk a jövőbeni béketárgyalások végső feltételeinek a kidolgozásáért Ukrajna és az egész európai kontinens biztonságának biztosítása szempontjából".

"Ma Lengyelországban nem tervezzük, hogy katonákat küldjünk bárhová" - szögezte le.

Szólt arról is, hogy Ukrajna továbbra is számíthat Lengyelország segítségére a védekező háborúját és tervezett NATO-tagságát illetően, "ám ez a segítség nem terjedhet ki bármire, mert Lengyelország maga is fenyegetésnek és megosztó törekvéseknek van kitéve". A NATO-csatlakozással kapcsolatban kijelentette: a tagsághoz vezető út nem lesz könnyű, de megígérte, hogy Lengyelország a január elsején kezdődő féléves európai uniós elnöksége alatt mindent igyekszik megtenni, ami tőle telhető, hogy elősegítse és felgyorsítsa ezt a folyamatot.

Címlapról ajánljuk
A víruskutató elmondta, jelent-e veszélyt az emberekre a kiskérődzők pestise

A víruskutató elmondta, jelent-e veszélyt az emberekre a kiskérődzők pestise

Magyarországon eddig sosem fordult elő a vírus, amely rendkívül ragályos, és most Zala vármegyében mutatták ki. Az országos főállatorvos azt mondta az InfoRádióban, hogy mivel nem gyógykezelhető az állatállomány, mindenképpen felszámolásra van szükség. Rusvai Miklós szerint gidák, bárányok bizonyos fajtáinál akár százszázalékos elhullást is okozhat ez a betegség.

Rajnai Gergely: a nemzetközi együttműködés háttérbe szorul az amerikai befolyásnöveléssel szemben

Szombaton Donald Trump amerikai elnök három országra vetett ki extra vámot: a kanadai és a mexikói árukra 25, a kínai árukra 10 százalékot. Az érintett országok válasza is megérkezett hétvégén. Ennek hátteréről kérdezte az InfoRádió Rajnai Gergelyt, a Méltányosság Politikaelemző Központ vezető elemzőjét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.03. hétfő, 18:00
Szabó Balázs
a HOLD Alapkezelő vezérigazgatója
Elindult a vámháború - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Elindult a vámháború - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Egyre nagyobb esést láthatunk az európai tőzsdéken, nem ok nélkül: kedden élesednek a Donald Trump által hétvégén bejelentett vámintézkedések, de emellett például az Európai Unióval szemben kilátásba helyezett szankciók is korbácsolják a kedélyeket. A devizapiacon is megjöttek a markáns reakciók, szárnyal ugyanis a dollár, miközben szenved az euró és a forint is, a kriptodevizák piacán nagy ütést láthatunk és az ázsiai tőzsdéken is masszív mínuszok voltak a vezető indexeknél.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×