eur:
413.47
usd:
401
bux:
81385.76
2025. január 9. csütörtök Marcell
Horvát határőr a Bregana környéki horvát-szlovén határállomáson 2022. december 8-án. Az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa ezen a napon szavaz arról, hogy három uniós tagország: Bulgária, Horvátország és Románia csatlakozhat-e a schengeni övezethez.
Nyitókép: MTI/AP

Ausztria nem akadályozza tovább a schengeni övezet bővítését

Bács em vétózza tovább a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet kiterjesztését - közölte az osztrák belügyminiszter az APA helyi hírügynökséggel.

Gerhard Karner azt közölte: "A +Schengen Air-t+ követően a +Schengen Szárazföld+ is nyitva áll Bulgária és Románia előtt". "A következő lépést az Európai Unió Tanácsában tehetjük meg" - tette hozzá.

"Ausztria kemény, de építő jellegű uniós politikával érvényesítette akaratát, hogy országunkat és az Európai Uniót biztonságosabbá tegye" - hangsúlyozta Karner. Két éven át "keményen, de konstruktív szellemben folytak a tárgyalások", míg a határvédelmi csomaggal egy újabb fontos lépést sikerült tenni - hívta fel a figyelmet. Karner közölte, hogy a november 22-i budapesti miniszteri munkatalálkozót követően Karl Nehammer kancellárt tájékoztatta a dolgok jelenlegi állásáról.

"A külső határok védelmét megerősítik, a belső határokat továbbra is ellenőrzik, a migránsokat pedig nem engedik át" - sorolta a miniszter.

A határvédelmi csomagot követően - a kancellárral egyeztetve - a következő lépést az uniós tagországok belügyminisztereinek csütörtöki brüsszeli találkozóján tehetik meg, ahol Románia és Bulgária schengeni csatlakozása napirenden lesz.

Karner hangsúlyozta, hogy világosan beszélnek a számok is: "míg a schengeni vétó előtti évben októberig még 70 ezer illegális határátlépés volt, addig idén csak 4000". "Vétó nélkül a határsértések masszív csökkentése nem lett volna lehetséges. Követeléseinket komolyan vették" - fűzte hozzá.

Románia és Bulgária egyelőre csak részlegesen tagja a schengeni övezetnek,

a már érvényes határnyitás a légi és a tengeri közlekedésre vonatkozik. A schengeni övezeten belüli szárazföldi határokon - vagyis a görög-bolgár, a bolgár-román, illetve a román-magyar közúti és vasúti határátkelőkön - ellenőrzik az utasokat.

Ausztria két éve arra hivatkozva vétózta meg Bulgária és Románia csatlakozását a schengeni övezethez, hogy a balkáni migrációs útvonalon sok illegális bevándorló érkezik az Európai Unióba.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×