eur:
408.71
usd:
389.43
bux:
80165.64
2024. december 13. péntek Luca, Otília
Egy szavazó leadja voksát a romániai elnökválasztás első fordulójában az erdélyi Csíkszentkirályon 2024. november 24-én.
Nyitókép: MTI/Veres Nándor

Dagad a román elnökválasztási botrány

A román alkotmánybíróság bejelentette: hétfőre halasztotta az elnökválasztás első fordulójában született eredmények érvényesítését, illetve a választási eredmények megsemmisítését kérő, Cristian Terhes államfőjelölt által beterjesztett alkotmányossági óvás elbírálását.

Bár a testület nem fűzött indoklást a határozathoz, a román médiában ezt az előző napi határozattal hozták összefüggésbe, amikor - szintén a választáson a 9. helyen végző Cristian Terhes óvásának elbírálása kapcsán - az alkotmánybíróság elrendelte a november 24-i választásokon leadott mind a 9,5 millió érvényes és 223 ezer érvénytelen szavazat újraszámolását.

A központi választási bizottság vasárnap este 22 órára tűzött ki határidőt a megyei, fővárosi kerületi és külföldi választási bizottságoknak arra, hogy az újraszámlálás eredményét jelentsék. Péntek délután a külügyminisztérium közleményben jelezte, hogy - bár mindenütt a leggyorsabb megoldást választják - vannak olyan külképviseletek, ahol csak a jövő hét elején, december másodikán, harmadikán tudják útnak indítani a szavazatokat tartalmazó csomagokat Romániába.

Belföldön már megkezdődött a szavazatok újraszámolása,

de az ellenzéki pártok tiltakoznak amiatt, hogy ezúttal a választási bizottságok nem teszik lehetővé ezeken független megfigyelők részvételét, nem filmezik a folyamatot, és az eredmények alakulását nem teszik közzé valós időben a választási hatóság honlapján úgy, ahogy az a részeredményekkel történt a november 24-i urnazárást követően.

A választások menetrendjéről szóló határozatában a kormány azzal számolt, hogy az alkotmánybíróság legkésőbb a voksolás utáni pénteken érvényesíti az első forduló eredményét, hogy a második fordulóba jutott elnökjelöltek megkezdhessék kampányukat.

Romániában az elnökválasztás november 24-i első fordulóját általános meglepetésre az antiszemita és magyarellenes egykori Vasgárdával nyíltan szimpatizáló, kampányát kizárólag a közösségi médiában folytató Calin Georgescu független jelölt nyerte meg a voksok csaknem 23 százalékával, mellette pedig - Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnököt mindössze 3 század százalékponttal megelőzve - Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje került a második fordulóba, aki az első szavazatszámlálás szerint az érvényes voksok 19,17 százalékát szerezte meg.

Címlapról ajánljuk

Így segített be Magyarország Románia és Bulgária schengeni csatlakozásába

Az uniós belügyminiszterek tanácsa Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökség előterjesztését, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe, tehát a két ország, illetve a már schengeni övezeti tagok közötti szárazföldi határokon január 1-jétől megszűnnek majd az ellenőrzések. Az InfoRádió a megállapodásról Gálik Zoltánt, a Corvinus Egyetem docensét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.16. hétfő, 18:00
Freund Tamás
a Magyar Tudomány Akadémia elnöke
Hatalmas támadást készíthet elő Moszkva Zaporizzsjában, kiderült, hogy mit tervez Trump Ukrajnával – Háborús híreink pénteken

Hatalmas támadást készíthet elő Moszkva Zaporizzsjában, kiderült, hogy mit tervez Trump Ukrajnával – Háborús híreink pénteken

Az ukrán Ates partizáncsoport jelentős orosz katonai konvojt figyelt meg a Krím félszigeten, amely véleményük szerint Ukrajna Zaporizzsja megyéje felé tarthat, ahol Moszkva a harcok fokozására készül – írja a Kyiv Post. Az Egyesült Államok következő elnöke, Donald Trump egy párizsi találkozón fejtette ki véleményét Ukrajna támogatásáról és a konfliktus jövőbeli rendezéséről. A Wall Street Journal forrásai szerint Trump hangsúlyozta Európa vezető szerepének fontosságát a kérdésben, miközben az USA szerepvállalását korlátozottabbnak képzeli el. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×