eur:
412.97
usd:
390.23
bux:
77936.21
2024. november 29. péntek Taksony
Egy szavazó leadja voksát a romániai elnökválasztás első fordulójában az erdélyi Csíkszentkirályon 2024. november 24-én.
Nyitókép: MTI/Veres Nándor

Dagad a román elnökválasztási botrány

A román alkotmánybíróság bejelentette: hétfőre halasztotta az elnökválasztás első fordulójában született eredmények érvényesítését, illetve a választási eredmények megsemmisítését kérő, Cristian Terhes államfőjelölt által beterjesztett alkotmányossági óvás elbírálását.

Bár a testület nem fűzött indoklást a határozathoz, a román médiában ezt az előző napi határozattal hozták összefüggésbe, amikor - szintén a választáson a 9. helyen végző Cristian Terhes óvásának elbírálása kapcsán - az alkotmánybíróság elrendelte a november 24-i választásokon leadott mind a 9,5 millió érvényes és 223 ezer érvénytelen szavazat újraszámolását.

A központi választási bizottság vasárnap este 22 órára tűzött ki határidőt a megyei, fővárosi kerületi és külföldi választási bizottságoknak arra, hogy az újraszámlálás eredményét jelentsék. Péntek délután a külügyminisztérium közleményben jelezte, hogy - bár mindenütt a leggyorsabb megoldást választják - vannak olyan külképviseletek, ahol csak a jövő hét elején, december másodikán, harmadikán tudják útnak indítani a szavazatokat tartalmazó csomagokat Romániába.

Belföldön már megkezdődött a szavazatok újraszámolása,

de az ellenzéki pártok tiltakoznak amiatt, hogy ezúttal a választási bizottságok nem teszik lehetővé ezeken független megfigyelők részvételét, nem filmezik a folyamatot, és az eredmények alakulását nem teszik közzé valós időben a választási hatóság honlapján úgy, ahogy az a részeredményekkel történt a november 24-i urnazárást követően.

A választások menetrendjéről szóló határozatában a kormány azzal számolt, hogy az alkotmánybíróság legkésőbb a voksolás utáni pénteken érvényesíti az első forduló eredményét, hogy a második fordulóba jutott elnökjelöltek megkezdhessék kampányukat.

Romániában az elnökválasztás november 24-i első fordulóját általános meglepetésre az antiszemita és magyarellenes egykori Vasgárdával nyíltan szimpatizáló, kampányát kizárólag a közösségi médiában folytató Calin Georgescu független jelölt nyerte meg a voksok csaknem 23 százalékával, mellette pedig - Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnököt mindössze 3 század százalékponttal megelőzve - Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje került a második fordulóba, aki az első szavazatszámlálás szerint az érvényes voksok 19,17 százalékát szerezte meg.

Címlapról ajánljuk

Olaf Scholz megelőző csapása: a liberálisoknak már kész forgatókönyvük volt a kilépésre

Csaknem egy hónapja, hogy megbukott a hárompárti német kormánykoalíció. Az ok a liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner és vele együtt pártja, a szabad demokrata FDP menesztése volt, amiről maga a kancellár, Olaf Scholz döntött. A szabad demokraták azonban már készültek a koalíció felmondására, olyannyira, hogy ennek időpontját "D-napként" meg is határozták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Bréking! Hitelminősítői figyelmeztetést kapott Magyarország

Bréking! Hitelminősítői figyelmeztetést kapott Magyarország

Benne volt a levegőben, de alapvetően kellemetlen meglepetésnek számít, hogy péntek esti döntésében a Moody’s Investors Service Magyarország adósbesorolásához tartozó eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. Maga a besorolás nem változott, az továbbra is Baa2 kategóriában található. A döntés hátterében az akadozó EU-források állnak, valamint az, hogy a hitelminősítő várakozása szerint az idén év végéig Magyarország elbukhatja a neki járó források egy részét. Megállapítják azt is, hogy nem kedvez továbbá a magyar gazdaság megítélésének Németország szenvedése. Mindezek pedig együttesen gyengítik az ország költségvetési erejét.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×