eur:
414.05
usd:
393.95
bux:
79052.42
2024. december 4. szerda Barbara, Borbála
António Guterres ENSZ-főtitkár beszél az ENSZ 29. nemzetközi éghajlatváltozási konferenciáján (COP29) Bakuban 2024. november 12-én. A nemzetközi tanácskozást november 11. és 22. között rendezik az azeri fővárosban.
Nyitókép: MTI/EPA/Igor Kovalenko

António Guterres: megoldható, hogy a zöld átállás igazságos és gyors legyen

Az éghajlatváltozás problémáját a gazdagok okozzák, és a szegények fizetik érte a legnagyobb árat - jelentette ki kedden António Guterres ENSZ-főtitkár Bakuban a világszervezet éves éghajlatváltozási konferenciáján (COP29).

Abszurd dolog ragaszkodni a fosszilis tüzelőanyagokhoz. A tiszta energia forradalma itt van, és semmilyen csoport, vállalat vagy kormány nem tudja már feltartóztatni. Viszont arról gondoskodni lehet és kell is, hogy az átállás igazságos legyen, és elég gyors ahhoz, hogy a globális felmelegedés mértékét 1,5 Celsius-fok alatt lehessen tartani - fejtette ki az ENSZ-főtitkár.

Guterres kiemelte: az átállásból minden országnak ki kell vennie a részét, de a világ 19 jelentős gazdaságát és az Európai Uniót és az Afrikai Uniót is tömörítő G20-csoportnak kell vállalnia a vezető szerepet, mert ennek a csoportnak a tagjai a legnagyobb károsanyag-kibocsátók, nekik vannak a legnagyobb kapacitásaik, és ők viselik a legnagyobb felelősséget.

A COP29-konferenciának le kell bontania a klímacélok megvalósításának finanszírozását eddig gátló falakat, a fejlődő országok nem távozhatnak üres kézzel Bakuból, most már muszáj megállapodni - hangoztatta a főtitkár, leszögezve, hogy ha a világ nem fizet, annak az emberiség fogja megfizetni az árát.

Guterres felszólalásában hangsúlyozta, hogy nincs több vesztegetni való idő, immár a végső visszaszámolás idejében vagyunk, és az idő nem nekünk dolgozik.

A hétfőn megnyílt kéthetes konferenciának otthont adó Azerbajdzsán elnöke, Ilham Aliyev felszólalásában kijelentette: a politikai kultúra és a tudás hiányát mutatja, ha Azerbajdzsánra valaki "petrolállamként" hivatkozik. Aliyev szerint országa részesedése a globális olajkitermelésben ma már csak 0,7 százalék, a földgázkitermelésben pedig 0,9 százalék, károsanyag-kibocsátása pedig a globális emisszió mindössze 0,1 százaléka. Az államfő mindezt amiatt részletezte, mert elmondása szerint Azerbajdzsán - miután a COP29 házigazdájának kinevezték - összehangolt lejárató- és zsarolókampány céltáblája lett, és a "nyugati fake news-sajtó és az úgynevezett független civilszervezetek, egyes politikusokkal karöltve, szinte egymással versenyezve terjesztettek hamis információkat az országról".

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.04. szerda, 18:00
Orbán Gábor
a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója
Nagyot erősödött a forint hirtelen

Nagyot erősödött a forint hirtelen

Napról napra felfelé araszol az euró árfolyama, tegnap 415,3-ig kúszott fel a forintkurzus, most ez jelenti az új kétéves mélypontot a hazai fizetőeszközünknél. Ennél gyengébb szinteket csak 2022 második felében, az energiaválság mélypontján láttunk. Ma reggel még közel volt ehhez a mélyponthoz a forint, napközben viszont már erősödik.  A forint kilátásairól is szó lesz jövő heti klubunkon, ahol szakártőkkel Trump hatalomra kerülésének várható hatásait beszéljük át.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×