eur:
414.17
usd:
393.71
bux:
77690.26
2024. december 3. kedd Ferenc, Olívia
A large number of people enjoying on beach.
Nyitókép: Aliraza Khatri's Photography/Getty Images

Minden tagországtól pénzügyi hozzájárulást vár az Európai Parlament

Az Európai Parlament (EP) brüsszeli plenáris ülésén az EP-képviselők állásfoglalást fogadtak el, amely szerint minden országnak pénzügyileg is hozzá kellene járulnia az éghajlatváltozás elleni fellépéshez - tájékoztatott az uniós parlament csütörtökön.

A 429 szavazattal, 183 ellenszavazat és 24 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalás felszólítja a világ összes országát, hogy állapodjanak meg az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozásának 2025 utáni időszakra vonatkozó olyan új kollektív céljáról, amely társadalmilag igazságos és összhangban van a "szennyező fizet" elvvel.

Az állásfoglalást támogató EP-képviselők azt szeretnék, ha minden nagy és feltörekvő gazdaság, amely magas károsanyag-kibocsátással és magas GDP-vel rendelkezik, pénzügyileg is hozzájárulna a globális éghajlatpolitikai fellépéshez. Felszólították az EU-t, hogy fokozza "zöld diplomáciáját" annak érdekében, hogy elősegítse az egyenlő nemzetközi versenyfeltételek megteremtését, a kibocsátásáthelyezés elkerülését és az éghajlatpolitikai fellépés nyilvánosság általi támogatottságának növelését.

"Az EU-nak ösztönöznie és támogatnia kell más országokat a szén-dioxid-árazási mechanizmusok, például a kibocsátáskereskedelmi rendszer és az importált fogyasztási cikkek karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus bevezetésében vagy javításában" - írták.

Az ENSZ idei, Bakuban zajló éghajlatváltozási konferenciájának (COP29) meg kell erősítenie a tavalyi konferencia fosszilis tüzelőanyagokról való átállásra vonatkozó kötelezettségvállalásait, beleértve a fosszilis tüzelőanyagok használatának közvetlen és közvetett támogatásának mielőbbi fokozatos megszüntetését és ezen források átcsoportosítását az éghajlatváltozás elleni fellépésre - szögezték le állásfoglalásukban az EP-képviselők.

Címlapról ajánljuk
Obama és Merkel újra tárgyalt, és nem mondott ki két nevet

Obama és Merkel újra tárgyalt, és nem mondott ki két nevet

Az elmúlt két évtized nemzetközi politikájának fő alakítói voltak. Angela Merkel 2005 és 2021 között volt Németország kancellárja, míg Barack Obama 2009 és 2017 között az Egyesült Államok elnöke. Ezúttal már "civilként" Washingtonban találkoztak Merkel könyvének amerikai bemutatóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.04. szerda, 18:00
Orbán Gábor
a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója
Nagy a feszültség Dél-Koreában, erőszakkal fenyeget a válsághelyzet

Nagy a feszültség Dél-Koreában, erőszakkal fenyeget a válsághelyzet

A dél-koreai elnök rendkívüli szükségállapotot és katonai törvénykezést hirdetett, azzal vádolva a fő ellenzéki pártot, hogy szimpatizál Észak-Koreával, és irányítása alatt tartja a parlamentet. A váratlan döntés hátterében az áll, hogy az elnök pártja és az ellenzéki Demokrata Párt között konfliktus alakult ki egy költségvetési törvényjavaslat miatt. Az ellenzék parlamenti szavazással próbálta megakadályozni a szükségállapot kihirdetését, közben tüntetők és rendőrök összecsaptak, és helikoptereket vezényeltek a parlament épülete fölé. Az ellenzék vezetője arra figyelmeztetett, hogy a katonaság akár képviselők letartóztatására is készülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×