eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Army soldiers advancing in combat.
Nyitókép: Michael Sugrue/Getty Images

Németország lépéskényszerben: jöhet a katonai szolgálat új formája

A német kabinet szerdán jóváhagyta Boris Pistorius védelmi miniszternek a katonai szolgálat egy új formáját bevezető törvényjavaslatát, amely visszaállítja 18. életévüket betöltő német férfiak kötelező katonai nyilvántartásba vételét - közölték kormányzati források.

A parlamenti jóváhagyásra váró döntés célja Németország védelmi képességeinek fokozása, mivel az ukrajnai konfliktus újraértékelteti a katonai felkészültség kérdését.

Az új szabályozás értelmében a fiatal férfiaknak nyilatkozniuk kell arról, hogy hajlandóak és alkalmasak-e katonai szolgálatra. Pistorius kiemelte: "Az új törvény lehetőséget teremt arra, hogy a sorkötelezettség 2011-es eltörlése után ismét létrehozzuk a katonai nyilvántartást. Ha holnap hadiállapot lépne életbe, jelenleg nincs elegendő adatbázisunk arról, kik vonhatók be a védelembe."

Németországban 2011-ben, 55 év után függesztették fel a kötelező sorkatonai szolgálatot, mivel a hidegháború utáni fenyegetések elhalványulni látszottak. A felfüggesztés következtében felszámolták a sorkatonai nyilvántartásokat, és azóta kizárólag önkéntesek szolgálják a hadsereget. Amennyiben a parlament hadiállapotot hirdet, a jogszabály engedélyezi a kötelező sorkatonaság újbóli bevezetését.

A német hadsereg (Bundeswehr) rendkívüli létszámhiánnyal küzd, a júniusi adatok alapján kevesebb mint 180 000 katonával és 60 000 tartalékossal rendelkezik. A NATO célkitűzéseinek teljesítéséhez azonban mintegy 460 000 katonára lenne szükség - ennek nagy részét, körülbelül 260 000 főt tartalékosokkal kívánják pótolni.

A jelenlegi szabályozás értelmében a Bundeswehr 15 000 kiképzési helyet biztosít az önkéntes katonai szolgálatra jelentkezők számára, ám ezek közül mintegy 5000 rendszeresen betöltetlen. Az új törvénytervezet célkitűzései között szerepel 3000 további képzési hely létrehozása, amelyeket a következő években állítanak fel. Pistorius hangsúlyozta, hogy a nyilvántartásba vétel és az önkéntes szolgálati helyek kellően biztosíthatják az utánpótlást a német haderő számára.

Az új szabályozás szerint a katonai kiképzés alapszinten hat hónapig tart majd, de a jelentkezők akár 23 hónapra is meghosszabbíthatják a szolgálati idejüket, ha egy speciális területre szeretnének szakosodni. Az újoncok kezdő fizetése 1900 dollár (közel 727 000 forint) lesz, ám a szolgálat időtartama és a körülmények függvényében ez az összeg tovább emelkedhet.

A német alkotmány csak a férfiak számára ír elő kötelező katonai szolgálatot (hadiállapot idején), így a nők számára a nyilvántartás önkéntes alapú lesz. A törvénytervezet először a német parlament két háza elé kerül, és várhatóan 2025 májusában léphet hatályba.

Címlapról ajánljuk
Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×