eur:
411.02
usd:
390.72
bux:
79282.65
2024. november 21. csütörtök Olivér
Annalena Baerbock és Robert Habeck, a német Zöldek társelnökei, Olaf Scholz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kancellárjelöltje, valamint Christian Lindner, a Szabad Demokrata Párt (FDP) elnöke (b-j) a pártok közötti koalíciós megállapodás bejelentésére érkezik Berlinben 2021. november 24-én.
Nyitókép: MTI/AP/Markus Schreiber

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Az elmúlt hetekben Chrisian Lindner tudatosan "játszik" a távozás gondolatával a három éve hatalmon lévő koalícióból, amit nemcsak a közte és a rivális zöldpárti gazdasági miniszter, Robert Habeck között fennálló súlyos gazdasági nézeteltérések indokolt, hanem az a tény is, hogy a kormányzási kudarc a támogatottságot tekintve a három kormánypárt közül leginkább az FDP-t sújtja.

Az egyeztetés hiánya, a külön utas gazdaságpolitika megnyilvánulása mindennapos, amit az elmúlt hét végén a szabad demokrata pártelnök újólag megerősített. Lindner ugyanis egy írásában gyökeres "gazdasági fordulatot" hirdetett, ami több hírportál szerint annyira "gyökeres" volt, hogy még saját pártjában sem talált egyöntetű támogatásra. Az pedig már nem számított meglepetésnek, hogy a koalíciós partnerekkel sem egyeztetett. A gazdasági fordulat jegyében a többi között sürgette a különböző szolidaritási támogatások csökkentését, illetve eltörlését, továbbá a klímapolitika irányainak megváltoztatását, ugyanakkor a vállalkozók számára az adóterhek enyhítését. A probléma ebben az esetben is elsősorban az egyeztetés teljes elmaradása, továbbá nem utolsó sorban a tartalom volt.

Mindez a hét végén rendkívüli válságtanácskozásokhoz vezetett. Előbb Scholz kancellár pártja, az SPD legfelsőbb vezetőivel tárgyalt, majd magához rendelte Christian Lindnert. A kancellár és a miniszter vasárnap késő este a hírek szerint három órán keresztül tárgyalt, de a találkozóról semmit nem hoztak nyilvánosságra.

Értesülések szerint Scholz szerdáig még Robert Habeck zöldpárti gazdasági miniszterrel kíván konzultálni, majd Lindner bevonásával hatszemközti találkozót tervez. Ezt követően ülne össze a három párt koalíciós bizottsága. A Bild című lap információi szerint a helyzet olyannyira súlyos, hogy

a bizottsági ülés akár a koalíció összeomlásához vezethet.

A szociáldemokrata párt két társelnöke, Lars Klingbeil és Saskia Esken előzetesen arra figyelmeztette Lindnert, hogy az általa javasoltak nem egyeztethetők össze a koalíció politikájával. Az ARD közszolgálati médium szerint Klingbeil úgy fogalmazott, hogy a szabad demokrata miniszter vázolt programjának nagy része vállalhatatlan neoliberális ideológiát tükröz. "Lehet többet tenni a bürokrácia ellen vagy épp az oktatás fejlesztéséért, de a gazdagokat nem lehet még gazdagabbá tenni" – fogalmazott a szociáldemokrata politikus, aki szerint ehelyett a dolgozó középosztályt kell erősíteni. "Ezért nem fogjuk a liberális utat támogatni" – fogalmazott Klingbeil, hangoztatva, hogy a kormányt négy évre választották, és kormányozni akar. A párt társelnöke szerint épp ezért a döntések hete következik.

"Meg kell mutatnunk, hogy együtt akarjuk-e járni az utat"

– idézte több hírportál a szociáldemokrata politikust.

Christian Lindner a ZDF közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy nem akarja "aláásni" a koalíciót, ugyanakkor hozzátette, nem is lehet így folytatni. A gazdasági feltételek változtak, és a legfontosabb az, hogy erre megfelelően reagáljanak. "A gazdaság nem maradhat úgy, ahogy most van" – idézte a ZDF Lindnert.

Az ellenzéki CD/CSU vezető politikusai szerint Németország számára a koalíció felbomlása jelentené az "igazi megváltást". A pártszövetség parlamenti frakciójának helyettes vezetőije, Jens Spahn szerint Németországnak stabil kormányra lenne szüksége. "Ez a koalíció azonban minden, csak nem stabil" – tette hozzá.

Az ARD legfrissebb felmérése megerősítette, hogy a koalíció támogatottsága újabb mélypontot ért el, tovább erősödött ugyanakkor a CDU/CSU népszerűsége, a pártszövetség immár 34 százalékos támogatottsággal rendelkezik. Mindennek ellenére a megkérdezettek csupán csekély többsége foglalt állást az előre hozott választások mellett. Mint ahogy egy CDU/CSU vezette esetleges új kormány sem váltott ki nagyobb eufóriát. A válaszadók mindössze 23 százaléka volt azon a véleményen, hogy az uniópártok által vezetett kormánykoalíció jobban oldaná meg az ország előtt álló problémákat, mint a jelenlegi kormánykoalíció.

Címlapról ajánljuk
Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Nyugati illetékesek már a mostani, állítólagos tengeri szabotázs előtt emlegették az orosz flotta különleges egységét, a GUGI-t. Források szerint ez egy olyan elit egység, amely titkos és különösen összetett feladatokra képes a tenger mélyén.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×