eur:
408.84
usd:
389.48
bux:
80165.64
2024. december 14. szombat Szilárda
DHL.
Nyitókép: DHL

Varsó: az oroszok megtámadták az Európa és Amerika közötti légiközlekedést

A lengyel ügyészek szerint a nemzetközi futárcégek furcsa csomagtüzei valójában egy nagy szabású, orosz szabotázs akció főpróbái lehettek.

Az elmúlt hónapokban több nemzetközi futárcégnél történtek gyanús csomagtüzek, amelyek akár repülőkatasztrófát is okozhattak volna. Az ügyeket vizsgáló lengyel, német, és brit hatóságok arra következtetésre jutottak, hogy ezek a tűzesetek egy nagyszabású orosz terrorakció előfutárai lehettek -írja a BBC.

Katarzyna Calow-Jaszewska lengyel ügyész bejelentette, hogy négy embert vettek őrizetbe a csomagtüzekkel kapcsolatban. A gyanú szerint az orosz katonai hírszerzés, a GRU által megtervezett és kivitelezett gyújtogatásokkal a transzatlanti légi közlekedést akarták ellehetetleníteni. Moszkva tagadja, hogy bármi köze lenne a történtekhez. Viszont a brit média cég szerint az már bebizonyosodott, hogy korábban számos európai NATO tagállamban - például a Csehországban és Svédországban is - a GRU ügynökei gyújtogattak.

A varsói ügyészség azt közölte, hogy

a most őrizetbe vett szabotőrök elsősorban azt tesztelték, hogy milyen útvonalon jutnak el a csomagok a Baltikumból az Egyesült Államokba vagy Kanadába.

A lengyel vizsgálók szerint az ügynökök masszírozó gépeket bütyköltek meg úgy, hogy magnézium tartalmú gyújtószerkezetet építettek a készülékekbe. Ezeket egy időzítő hozta működésbe, és olyan hevesen égtek, amit egy levegőben lévő repülőgép fedélzetén lehetetlen eloltani. A Varsóhoz közeli Jablonovó raktáránál is két óráig tartott mire a tűzoltók megfékezték a lángokat.

Júliusban, három napon belül, ehhez hasonló tűzeset volt a DHL lipcsei telephelyén, illetve a nagy-britanniai Birmingham melletti Minworth logisztikai központjában is. Minden alkalommal olyan csomagok kaptak lángra, amiket Litvániában adtak fel. A brit kémelhárítás, az MI5 vezetője nemrég azt nyilatkozta, hogy az oroszok egyre felelőtlenebb akciókat követnek el.

Ken McCallum szerint ezzel akarják megbosszulni, hogy Nagy-Britannia támogatja Ukrajna honvédő háborúját.

Ugyanakkor német belbiztonsági szolgálat, a BfV főnöke azt nyilatkozta: csak a szerencsén múlt, hogy nem történt súlyos légi katasztrófa. Mint Thomas Haldenwang elmondta, késett a Litvániában feladott küldemény, így a benne lévő gyújtószerkezet még a földön, a DHL lipcsei raktárában lépett működésbe, és nem a levegőben lévő repülőgép fedélzetén.

A szabotázsakciókkal kapcsolatban a litván parlament nemzetbiztonsági és honvédelmi bizottságának elnöke azt állította, hogy a gyújtogatások az oroszok hibrid hadviselésének részét képezik. Arvydas Pocius szerint Moszkva így akar káoszt, pánikot és bizalmatlanságot kelteni Európa szerte. A történtek után a DHL megszigorította a csomagok ellenőrzését, és azt közölte, hogy a jövőben mindent megtesz a küldemények, valamint a munkatársai védelme érdekében.

A lengyel kormány tiltakozásul a terrorakciók miatt, bezáratta a poznani orosz konzulátust. Radoslaw Sikorski külügyminiszter pedig megfenyegette a varsói orosz nagykövetet: kipenderítik az országból, ha Moszkva nem hagy fel az ehhez hasonló támadásokkal. A Kreml erre azzal vágott vissza, hogy "a lengyelek ellenséges magatartása fájdalmas ellenlépéseket fog maga után vonni."

Címlapról ajánljuk
PwC-felmérés: mit ajándékozunk az idén karácsonyra, és mennyiért?

PwC-felmérés: mit ajándékozunk az idén karácsonyra, és mennyiért?

Az online vásárlók 74 százaléka, vagyis több mint hárommillió magyar fog ajándékozni karácsonykor, a válaszadók átlagosan 84 ezer forintot költenek, és összesen hat embert ajándékoznak meg – ez derült ki a PwC felméréséből. A legtöbben játékot vesznek, de egyre népszerűbb, hogy élményt adnak ajándékba. Cserjés-Kopándi Ildikó, a PwC e-kereskedelmi szolgáltatási csapatának vezető menedzsere beszélt a részletekről az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.16. hétfő, 18:00
Freund Tamás
a Magyar Tudomány Akadémia elnöke
Uniós élmezőnyben vagyunk ebben az ágazatban, de csak amíg bírjuk a kínai dömpinget

Uniós élmezőnyben vagyunk ebben az ágazatban, de csak amíg bírjuk a kínai dömpinget

Magyarország az Európai Unió egyik vezető víziszárnyas-termelője, azon belül is az egyik legnagyobb pecsenyekacsa-beszállítója, amelyből a magyar piac egyik legnagyobb termelője, a Bács-Tak Cégcsoporthoz tartozó Hunent Zrt. a főbb nyugat-európai piacokon kívül például Kanadába és Japánba is exportál. Az ágazatnak azonban az elmúlt években olyan kihívásokkal kellett megküzdenie, mint a jelentős károkat okozó madárinfluenza vagy az egyre nagyobb mérteket öltő kínai dömping, amelynek bekerülési árával lehetetlen versenyezni, miközben az infláció, az emelkedő bérköltségek, a stagnáló európai környezetben visszaeső fogyasztás hasonlóképpen sújtja az ágazatot, mint a gazdaság más szereplőit. A cégcsoport igazgatóságának elnöke és résztulajdonosa, Kiss István szerint a további növekedés és a piaci pozíciók megőrzése korszerű állattartó telepek megépítésével, és ezen keresztül az állatjólét növelésével érhető el, mert az ilyen módon piacra kerülő termék minőségével nem tudnak versenyezni a kínai kacsák. Az első ilyen telepet már át is adták, a második átadását pedig jövőre tervezik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×