eur:
414.64
usd:
398.81
bux:
79483.62
2024. december 23. hétfő Viktória
Moszkvai katonai parádé.
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Már az oroszoknak is kezd elegük lenni a drága háborúból

Erősen megosztotta az orosz társadalmat az, hogy az ország vezetése jövőre a költségvetés több mint negyven százalékát hadi kiadásokra akarja költeni.

Oroszország jövőre teljes költségvetésének több mint 40 százalékát akarja a hadseregre költeni, többet, mint amennyit jóléti és szociális kiadásokra, illetve oktatásra fordítana. A moszkvai vezetés elképzelése alaposan megosztotta a közvéleményt.

Míg vannak akik jogosnak tartják a katonai kiadások növelését, mások tiltakoznak ellene, és nem akarják, hogy az ország több pénzt fordítson az ukrajnai konfliktusra. De bármi legyen is az emberek véleménye, a többség mindenképpen kénytelen lesz szembe nézni az életszínvonal csökkenésével- írja a Kyiv Post, angol nyelvű ukrán portál.

"Ez felháborító" - nyilatkozta egy Irina keresztnevű, 80 éves nyugdíjas, az AFP-nek.

"Véget kell vetnünk ennek a háborúnak, mert bűncselekmény, hogy erre fordítják a költségvetés nagy részét" -hangoztatta az idős asszony a francia hírügynökség moszkvai tudósítójának.

A jövőre tervezett büdzsé ismertetése előtt az orosz vezetés azt ígérte, hogy jelentősen növelni fogja a szociális kiadásokat is. Ellenben a haderőre kétszer annyit akarnak fordítani, mint a jóléti kiadásokra és ez csak úgy lehetséges, ha más területektől vesznek el pénzt.

"Az ország lakossága nem él olyan jól" - mondta egy másik, 68 éves nyugdíjas az AFP-nek. „Általában ellenzem a katonai akciókat bármely országban. Szégyen, ami itt folyik” – közölte keserűen a Moszkvában élő asszony.

Az Ukrajna elleni inváziót követően a Kreml fokozatosan haditermelésre állította át az ország gazdaságát és egyre több pénzt fordította fegyverekre, illetve a katonák fizetésére - emlékeztetett a kijevi hírportál. Ez a nagyarányú költekezés kezdetben jelentős élénkülést hozott és ideig-óráig ellensúlyozta a nyugati szankciók okozta károkat. De megugrott az infláció, és ez a legtöbb orosz számára intő jel, ugyanis bennük még élénken él a Szovjetunió összeomlását követő gazdasági válság és az azzal járó szörnyű pénzromlás emléke.

"A nyugdíj semmire sem elég. Se ennivalóra, se orvosra, se gyógyszerekre"

- panaszkodott egy idős asszony a 24 ezer rubelnyi (kb. 93500Ft) havi bevételére. "Ez csak aprópénz és szégyen, hogy ennek az országnak nincs elég pénze az idősekre, vagy a gyerekekre" - tette még hozzá.

A Kreml elképesztő mértékben akarja növelni a hadi kiadásokat. A jövőre tervezett 13 ezer milliárd rubelt meghaladó (több mint 52 ezer milliárd forintnyi) katonai költségvetés 30 százalékos éves emelést jelent, amire a hidegháború vége, és a Szovjetunió széthullása óta nem volt példa. Ennek dacára mégis sokan támogatják a Putyin kormányzat tervét.

"Ha ezt nem a tudományos kutatásoktól, az egészségügytől, vagy az oktatástól veszik el, akkor egyetértek a katonai kiadások fokozásával" - nyilatkozta a francia hírügynökségnek egy 49 éves moszkvai ügyvéd. Egy másik, az ötvenes éveiben járó férfi is azt mondta, hogy

a jelenlegi helyzetben teljesen érthető, ha Oroszország többet költ a haderejére.

„Többet kell költenünk a védelmünkre, mert a NATO fenyeget bennünket" toldotta meg ezt a véleményt egy fiatal informatikus. "Valamit tennünk kell, és más lehetőségünk nincs" - érvelt a moszkvai férfi.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony, vele együtt pedig valóságos adatdömpinggel indul a hét a tőzsdéken. Reggel a magyar makrogazdasági adatok domináltak, de érkezett az Egyesült Királyság Q3-as folyó fizetési mérlege is. Ezt követően Amerikára lesz érdemes figyelni, ugyanis délután a Chicagói Fed-indexe és fogyasztói bizalmi mutatója is publikálásra kerül majd. Ázsiában jó hangulatban telt a kereskedés, Európában eséssel indult a nap, majd kora délutánra kis pluszba fordult az indexek többsége. A magyar tőzsde jelenleg felülteljesítő, a nap kétségkívül legfontosabb tőzsdei sztorija a Gránit Bank részvényeinek debütálása a BÉT-en.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×