eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök nyilatkozik a madridi kormányfői rezidencián, a Moncloa-palotában 2021. június 22-én, miután a kormány részlegesen megkegyelmezett kilenc katalán függetlenségpárti vezetőnek. A politikusokat a 2017 októberében alkotmányellenesen megrendezett katalán népszavazás és a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt 9-től 13 évig tartó börtönbüntetésre ítélték, a kegyelem a börtönbüntetésre vonatkozik, a közügyektől eltiltásra nem.
Nyitókép: MTI/AP/Paul White

Engedményeket adna Kínának a spanyol miniszterelnök

Pedro Sánchez szerint az Európai Uniónak újra kellene gondolnia a kínai elektromos járművekre kivetett vámokat.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szerdán Pekingben azt sürgett, hogy az Európai Unió gondolja át döntését, miszerint akár 36 százalékos kiegészítő vámot vet ki a kínai elektromos járművekre, és szerinte a két félnek kompromisszumra kell törekednie a vámokat illetően.

„Őszintén és nyíltan meg kell mondanom, hogy mindannyiunknak, nemcsak a tagállamoknak, hanem az Európai Bizottságnak is át kell gondolnia az ezzel kapcsolatos álláspontját” – nyilatkozta Sánchez a vámokkal kapcsolatban szerdán a kelet-kínai Kunsanban, a Mondragon ipari parkban tartott rendezvényen.

„Ahogy korábban is mondtam, nincs szükségünk újabb háborúra, ebben az esetben kereskedelmi háborúra, és úgy gondolom, hogy hidakat kell építenünk az Európai Unió és Kína, valamint Spanyolország között” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a spanyol fél konstruktív lesz, és megpróbálnak kompromisszumot találni a két gazdasági nagyhatalom között.

„A spanyol kormány meg akarja szilárdítani a Kínával fenntartott kereskedelmi kapcsolatok és beruházások növekedését, a zöld és innovatív iparágakra összpontosítva, és elkerülve, hogy a kereskedelmi és geopolitikai feszültségek kárt okozzanak ezeknek” – fogalmazott.

Sánchez vasárnap érkezett Pekingbe, ahol találkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Li Csiang kormányfővel is, akikkel a többi között az Európai Unió és Kína közötti kereskedelmi feszültségek megoldásáról tárgyaltak.

A kínai elnök kedden arra kérte Sánchezt, hogy Spanyolország vállaljon konstruktív szerepet a feszült kereskedelmi kapcsolatok javításában, miután az Európai Bizottság júliusban jelentette be a Kínából származó elektromos járművekre (EV) kivetett vámokról szóló döntését.

A hivatalos bejelentésre azután került sor, hogy Peking júniusban dömpingellenes vizsgálatot indított az Európai Unióból importált sertéshússal kapcsolatban válaszként az uniós döntésre. Augusztusban további vizsgálatot kezdett meg az uniós tejtermék-támogatásai ellen is.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×