Ami a focit illeti, a harmadik hely ezúttal nem jött be, mint a 2006-os vb-n, a mérleg azonban ennek ellenére nem negatív. A német válogatott – Magyarországot is legyőzve – csoportját megérdemelten nyerte meg, és kis szerencsével a negyeddöntőben is továbbjuthatott volna, ha nem az Eb-győztes spanyoloktól szenvedett volna a hosszabbítás utolsó percében "drámai" vereséget.
Nem véletlen, hogy a Német Labdarúgó-szövetség (DFB) vezetői agyondicsérték Julian Nagelsmann csapatát. Általános volt az az értékelés, hogy az átalakulás előtt álló, fiatal tehetségeket felvonultató válogatott a "legjobb" úton jár, és a 2026-os világbajnokságon sokkal sikeresebb lehet.
Ami a mérleg "másik serpenyőjét" illeti, a játékvezető épp csak lefújta a berlini Olimpiai Stadionban tartott, az angolok ellen megérdemelt spanyol gőzelemmel véget érő döntőt, az illetékesek a rendezők szemüvegén keresztül láttak hozzá az elmúlt hónap sikereinek vagy épp kudarcainak elemzéséhez.
A mérleg része, hogy a június 14. és július 14. közötti Eb-n összesen 51 mérkőzést rendeztek tíz német város stadionjaiban, és a döntővel szinte egyidőben nyilvánosságra hozott adatok szerint
az 51 összecsapást a tíz stadionban 2,5 millió szurkoló tekintette meg.
A döntőt az Olimpiai Stadionban 71 ezren követték a helyszínen. Arra ugyanakkor egyelőre a legilletékesebbek sem vállalkoztak, hogy legalább megbecsüljék azoknak a számát, akik a mérkőzéseket a különböző óriás kivetítőkön vagy épp a televíziós csatornákon követték.
A mérleg sajátos, ugyanakkor a labdarúgás rajongói számára örvendetes része, hogy felmérések szerint az érdeklődés nem csappant meg azt követően sem, hogy a német válogatott a spanyoloktól elszenvedett vereség miatt nem menetelhetett tovább. Az ARD a múlt hét közepén szinte "büszkén" számolt be arról, hogy a döntőbe jutásért játszott angol–holland mérkőzést több mint tizenötmillióan követték, ami az addigi rekordot jelentett egy, németek nélküli összecsapáson.
Fellendülést remélt a vendéglátó-, illetve a szállodaipar is. Ebből a szempontból az első értékelések szerint az egyes rendező városokban eltérő volt a kép. Míg Dortmundban, Düsseldorfban, Kölnben és Stuttgartban a kávéházak, a bárok és az éttermek többnyire zsúfolásig voltak, Hamburg, Berlin vagy épp München ezzel nem tudott lépést tartani. A DEHOGA szálloda- és vendéglátóipari szövetség felmérése szerint a szállodák és a vendéglátóipari egységek csaknem kilencven százaléka az Eb kapcsán forgalmát nem vagy csak csekély mértékben tudta növelni. Mindennek ellenére a szövetség egyik vezetője derűlátóan nyilatkozott az Eb "közvetett" hatásairól. Annak a nézetnek adott hangot, hogy
a futball európai seregszemléje mindenképp fontos impulzust jelenthet a németországi idegenforgalom fellendítéséhez.
Ingris Hartges szerint az Eb-ről, illetve az egyes helyszínekről szóló pozitív képek és beszámolók mindenképp kedvező hatással lesznek.
Mindezek a mérlegkészítés első pillanatfelvételei voltak, a neheze szakértők szerint még hátravan. Ez vonatkozik többi között a vasúti, illetve a helyi tömegközlekedésre, amit rendkívül sok bírálat ért. A szurkolók több helyütt a közlekedési eszközök túlterheltségére panaszkodtak. A legtöbb bírálatot a Deutsche Bahn kapta, az állami vállalat ezúttal is rendkívüli késésekkel, illetve a járatok túlzsúfoltságával hívta fel magára a figyelmet.