A Hamász palesztin terrorszervezet tavaly októberi, Izrael elleni támadása óta Németországban az antiszemita indíttatású cselekmények jelentős mértékben felerősödtek. A palesztinbarát tüntetéssekkel párhuzamosan egyre több atrocitás érte németországi zsidókat, illetve a zsidó életet. Mindenekelőtt ennek következménye, hogy a belügyminisztérium a honosítási teszt bővítését rendelte el.
A jövőben a német állampolgárságért folyamodóknak válaszolniuk kell Izrael állammal, a judaizmussal, a holokausztnak a német történelemben betöltött szerepével és általánosságban a németországi zsidó élettel kapcsolatos kérdésekre is. A cél az, hogy az antiszemita beállítottságú személyeket megfosszák a német állampolgárság elnyerésének lehetőségétől.
"Aki nem osztja értékeinket, az nem juthat német állampolgársághoz" – hangsúlyozta a szigorítással kapcsolatban Nancy Faser belügyminiszter, aki úgy fogalmazott:
az antiszemitizmus, a rasszizmus és általánosságban emberek megvetésének bármely formája kizárja a honosítást.
Nincs semmiféle tolerancia – tette hozzá, utalva arra, hogy Németországnak különleges felelőssége van a zsidók és Izrael állam védelmében. "Ez a felelősség ma identitásunk része" – hangsúlyozta az ország belügyminisztere, aki ezzel is indokolta a honosítási teszt módosítását.
A Der Spiegel információi szerint a teszt kérdései között szerepel többek között, hogy mikor alakult Izrael állam és miben áll Németország különleges felelőssége Izraelért.
A hárompárti német kormánykoalíció érvényben lévő honosítási törvénye szerint a bevándorlók már öt év németországi tartózkodás után is állampolgárságot kaphatnak. Feltétel ugyanakkor, hogy állami segítség nélkül is képesek legyenek eltartani magukat. A törvény lehetővé teszi a gyorsabb honosítást és ezzel együtt a kettős állampolgárságot, azaz az eredeti megtartását is azok számára, akik a német értékeket osztva ezt célzó erőfeszítéseket tesznek.